Az MBAAkadémiáról röviden Az MBAAkadémia korábbi rendezvényei |
A 2010-es MBAAkadémia őszi rendezvényének meghívott vendége: Lakner Zoltán, politológus, szociálpolitikus.
Az előadás és az azt követő beszélgetés témája:
A győzelem után – A gazdaságpolitikai ígéretek politikai kockázata
A parlamenti választást követően fél évvel a Fidesz népszerűsége még mindig kiemelkedően magas. Ez csak részben magyarázható azzal, hogy az ellenzék széttagolt, egymással is rivalizáló pártokból áll. Egy másik fontos ok, hogy nyolcévnyi szocialista kormányzás után a választók jelentős része nyitott arra az érvelésre, hogy a mai problémák még mindig elsősorban az MSZP tevékenységéből adódnak.
Ezen túlmenően azonban a második Orbán-kormány tett néhány olyan markáns gazdasági lépést, amellyel a választók jelentős része szimpatizál: az IMF „hazaküldése”, a válságadók kivetése, hogy csak két példát említsünk. A kormány azt állítja, hogy ezek a döntések egy új gazdaságpolitikai korszakot nyitnak meg, vagyis hogy a jelenlegi kormány nagymértékben eltérő gazdaság- és társadalompolitikát folytat majd, mint MSZP-s elődei.
Ezzel kapcsolatban több kérdés merül fel. Az egyik, hogy a már meghozott, illetve elfogadás előtt álló intézkedések alkalmasak-e arra, hogy erőteljes gazdasági növekedést indítsanak be, mégpedig a legális foglalkoztatás jelentős bővülésével. A másik, ebből következő kérdés, hogy miképp alakul át a teherviselés, és az átalakuló közteher-eloszlás segíti-e a potenciális társadalmi erőforrások felszabadulását vagy éppen akadályozza?
E szempontrendszer alapján értékelhetők a kormány lépései a nyugdíjrendszer, az adórendszer, a gyerekek után járó ellátások, a segélyezési rendszer és a közfoglalkoztatás terén. Mindezek kapcsán fontos kérdés az is, hogy a társadalompolitikai döntések összeállnak-e szerves egységgé, s hogy milyen elvek mentén hozza meg döntéseit a kormány.
További kérdés, hogy mindez milyen mértékben befolyásolja a kormány megítélését, a politikai erőviszonyokat. Milyen mértékben teljesülnek a választók kormánnyal kapcsolatos várakozásai, és milyen eszközökkel ellensúlyozható az esetleges csalódottság vagy az, ha a kormány kudarcot vall egyes lépéseivel. Mit tehet az ellenzék, ha kormányképes alternatívája kíván lenni a kormánypártnak?
Lakner Zoltán, politológus, szociálpolitikus
(x)