A következő három évben a bérleti költségek tekintetében ott várható a legnagyobb növekedés, ahol a logisztikai piacot a legjobban érintette a válság, ilyen például Madrid és Barcelona. Ám valószínűleg ennek ellenére sem fogják 2014-re elérni a válság előtti szintet. Ellenben Bukarest továbbra is a legalacsonyabb bérleti költséggel fog rendelkezni - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményben.
“Figyelembe véve azokat a tényezőket, melyek befolyásolják a bérleti költségek mértékét (bérleti díjak, ingatlanadózás, üzemeltetési költség), a DTZ piacelemzői rámutatnak az európai logisztikai piacon tapasztalt jelentős eltérésekre. Az északi térségben (Oslo, Helsinki, Stockholm) átlagon felüliek a bérleti költségek, melynek két jelentős oka van: a hideg klíma miatti magas építési költségek, és az alacsony „A” kategóriás ipari ingatlan kínálat. Ezzel ellentétes a helyzet Franciaországban, Belgiumban, Bukarestben, Budapesten és Prágában" – nyilatkozta Robert Hall, a DTZ CEMEA régió (Kontinentális-Európa és Közel-Kelet) logisztika üzletág vezetője.
Az utóbbi tizenkét hónapban a kereslet szintje javult, elsősorban modern, rugalmasan kialakítható disztribúciós területek iránt. Habár a bérleti költségek szintje fokozatosan emelkedik, a bérlők hasznot húzhatnak a lassú növekedési időszakban, így kedvező áron juthatnak jó minőségű területekhez. A közép-kelet-európai kereskedelem és logisztika javulása várhatóan a prágai bérleti költségek növekedési ütemére lesz hatással, míg Németországban Hamburg fogja a leggyorsabb fejlődést produkálni.
"Az elemzés rávilágít arra, hogy Budapest Európa tíz legolcsóbb bérleti piacai közé tartozik - kedvezőbb bérleti költségeket kínálva mint a versenytársak, Prága és Varsó. Budapesten a teljes egy évre vetített bérleti költség 57,6 euró négyzetméterenként, mellyel egyharmaddal olcsóbbak vagyunk, mint Varsó, a közép-kelet-európai régió legdrágább városa. A budapesti logisztikai ingatlanpiac már elérte a mélypontot, és mivel a globális logisztikai piacokon már észleljük a gazdasági javulás pozitív hatásait, 2014-ig átlagosan évi 1,98 százalékos növekedést prognosztizálunk a bérleti költségek tekintetében a budapesti logisztikai ingatlanpiacon" – nyilatkozta Tamás Éva, a DTZ ingatlantanácsadója.
Privátbankár