A tíz százalékos éves szintű bérleti díj csökkenés ellenére továbbra is New York a világ legdrágább kiskereskedelmi piaca, 14.623 euró/négyzetméter/év díjjal. Az amerikai város bérleti díja közel kétszerese a Hong Kong-ban kért díjnak (€7.903/m2/év). Egy érdekes helycserével Moszkva a harmadik helyre ugrott, megelőzve Tokiót és Párizst is, amely így negyedik és ötödik a CBRE listáján. Az USA-ból kilencedikként, illetve tizedikként Los Angeles és San Francisco került be még a TOP10-be, melyek így New Yorkot követik az amerikai rangsorban.
Nick Axford, a CB Richard Ellis európai kutatási vezetője a jelentés kapcsán így nyilatkozott: "Ahogyan a munkanélküliség nő, a fogyasztói bizalom és a fogyasztás pedig esik a világ túlnyomó részén, a kiskereskedelemi ingatlanpiacon is csökken a kereslet a kereskedők részéről és nő az üres üzlethelyiségek száma, ami a díjak csökkenését eredményezi. Néhány kereskedő kihasználja ezt a gyengülő piaci helyzetet, hogy számára kedvezőbb bérleti feltételeket érjen el. A tulajdonosok igyekeznek elkerülni az üresedést, így ilyen körülmények között hajlandóak egyezkedni a bérlőkkel. Mindezek ellenére a tulajdonosok szilárdan kitartanak amellett, hogy a jó elhelyezkedésű, üres üzlethelyiségeket újra hamar elfoglalják." A nagyobb jövedelmezőséggel bíró kereskedők most megragadják a ritka lehetőségeket, hogy első osztályú üzlethelységeket szerezzenek, amint az üres területek jelennek meg a bevásárló utcákon – tette hozzá Axford.
A gyengülő kereslet és a növekvő üresedés miatt az EU-27 Kiskereskedelmi Üzlethelyiség Index 3 százalékkal esett 2009 első negyedévében, és 1,2 százalékot egy év alatt. A bérleti díjak növekedése negyedévről-negyedévre lassult, a 2007 közepén elért csúcs óta. Az első osztályú üzlethelyiségek bérleti díja számos piacon több, mint tíz százalékot esett egy negyedév alatt pl. Dubaiban, Barcelonában, Athénban, illetve Dublinban is.
A kereskedők kereslete a legtöbb piacon gyengült, ám néhány városban a diszkont és élelmiszerkereskedők nagy ívű terjeszkedési terveket jelentettek be. Bizonyos városokban a kereskedők tárgyalnak a tulajdonosokkal, hogy további kedvezményeket érjenek el, vagy kedvezőbb feltételekkel kössék újra bérleti szerződéseiket a bérleti időszak meghosszabbításáért cserébe.
Mindent kétszer kell meggondolni az ingatlanpiacon
Világmárkák: Londonban kedvére válogathat
A tokiói irodáknál nincs drágább a világon
Eltűnnek a boltok a belvárosból
Az irodaházak is akcióznak
Privátbankár