A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatója szerint az év első hat hónapjában a termelés 9,6 százalékkal volt kisebb, mint a 2010. azonos időszaki. Az építőipar termelői árai 2011 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,2 százalékkal emelkedtek.
A termelés júniusi, 13,9 százalékos mérséklődésén belül mindkét építményfőcsoport termelése csökkent. Az épületek építése jelentősen, 17,2, az egyéb építményeké 10,5 százalékkal maradt el a 2010. júniusitól. Szezonálisan kiigazított indexek alapján júniusban az épületek építésének volumene 7,6, az egyéb építményeké 1,7 százalékkal volt kisebb a májusinál. Az év első hat hónapjában az épületek építésének teljesítménye 8,2, az egyéb építményeké 11,3 százalékkal csökkent 2010 első félévéhez képest.
Forrás: KSH/Privátbankár
Júniusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – több mint egyötödével kisebb volt a 2010. azonos időszakinál. Az egyéb építmények ágazat termelése 1,9 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbi, rendkívül alacsony bázishoz viszonyítva. A speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 15,8 százalékkal maradt el a 2010. júniusitól.
A júniusban kötött új szerződések volumene 6,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel azelőttinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 14,7 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények építésére kötött új szerződések volumene 1,5 százalékkal volt magasabb a 2010. júniusihoz mérten. Az év első hat hónapjában az építőipari vállalkozások 28,1 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.
Az építőipari vállalkozások június végi szerződésállományának volumene 36,2 százalékkal csökkent a 2010. júniusihoz viszonyítva, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya kétötödével, az egyéb építményeké egyharmadával volt kisebb.
Az építőipar termelői árai 2011 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,2 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban az árak 1,6, az egyéb építmények építése ágazatban 2,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban átlagos (2,2%) növekedés mutatkozott. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 2,0 és 3,8 százalék között szóródott. Az építőipar árai 0,5 százalékkal magasabbak voltak az előző negyedévinél.
A Társaság a Lakásépítésért Egyesület az adatokhoz hozzáfűzte, hogy a lakásépítési ágazat élénkítésére állami lakásépítési programot, lakásépítési támogatásokat tartanak szükségesek. Véleményük szerint a lakásépítési ágazat visszaesése mellett nehezen látszanak teljesíthetőnek a foglalkoztatási célkitűzések, a lakásépítések ilyen alacsony szintje a lakásépítési ágazat további leépülését, az ebből a szegmensből eredő költségvetési bevételek elmaradását vonja magával.
Privátbankár