Még négy nagy EBRD-program
A kormányfő elmondta: az M6-os autópályát alapvetően köz- és magánfinanszírozási együttműködéssel szeretné megépíteni a kormány; az EBRD a magánbefektetők finanszírozásában vesz részt. Ezek a tárgyalások folynak, és "örömmel hallottam, hogy a bank szerint az előkészítés kifejezetten magas szakmai színvonalon megy", fogalmazott a miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc elmondta: az EBRD az elmúlt hetekben benyújtotta a Nemzeti Fejlesztési Hivatalnak azt az ajánlatát, hogy induljon Magyarországon átfogó, nagy energiatakarékossági program, döntően a lakossági szektorban, európai fejlesztési forrásokat bevonva. E programmal a magyar energiafelhasználást néhány százalékkal lehetne csökkenteni, ez is azonban "hatalmas pénzt" jelentene.
A harmadik nagy együttműködési terület az EBRD-vel a magyar vállalatok térségbeli terjeszkedésének támogatása. Már ma is vannak olyan magyar cégek, amelyek regionális terjeszkedését az EBRD legalább részben finanszírozta; a kormányfő az OTP-t és a Trigránitot említette.
Gyurcsány Ferenc végül "az egész bank gyakorlatában példa nélkülinek" nevezte, hogy az EBRD Magyarországon egészségügyi szolgáltatás-szervezésbe fektetett be, egy olyan magántársaságba, amely Magyarországon már több kórházat is működtet, segítve az egész magyar egészségügyi reformfolyamatot.
A kormányfő nem említette meg a társaság nevét, az EBRD azonban nemrégiben közölte: 6 millió euróig terjedő befektetésről döntött a magyar vállalkozók által működtetett Hospinvestben. Az EBRD tájékoztatása szerint a program révén a Hospinvest tíz magyarországi közkórház, illetve kórházi gyógyszertár irányításához, e kórházak átalakításához és korszerűsítéséhez kap támogatást.
A londoni bank az átalakuló gazdaságokról épp a minap kiadott éves jelentésében - Transition Report 2007 - azt írta: a magyar egészségügyi szektor kiadásai az GDP-érték 8 százalékát teszik ki, és e magas arány oka részben a "sokszor csak háromnegyed részben telített" kórházak nagy száma.
Az EBRD a jelentésben megjegyezte: a magyar egészségügyi kiadások háromnegyed részét közfinanszírozási forrásokból fedezik, és e finanszírozások kétharmadát állami kórházakban költik el, jóllehet ez az arány a fejlett piacgazdaságokban 30-40 százalék.
A londoni bank az éves jelentésben a magyar közegészségügyi rendszer ésszerűsítése és a szűkös állami forrásokra nehezedő nyomás enyhítése szempontjából alapvető fontosságúnak nevezte a karcsúsítást, a konszolidációt, sőt egyes kórházak bezárását.
Gyurcsány Ferenc az EBRD előtt a Citigroup globális befektetési csoport londoni részlegénél tett látogatást, ahol elemzőket és alapkezelőket tájékoztatott. A megbeszélés után Guy Harrington, a Citigroup kelet-közép-európai csoportvezetője - az MTI kérdésére, hogy kaptak-e a kormányfőtől biztosítékokat a költségvetési konszolidáció 2008 utáni folytatására - azt mondta: a miniszterelnök személyesen erősen elkötelezett a reformfolyamat végigvitele és a költségvetési fegyelem fenntartása mellett.
A legtöbb nagy londoni befektetési ház egyelőre 2008 végéig látja biztosítottnak a konszolidáció folytatását; utána az elemzői vélemények szerint az ütem lanyhulhat a 2010-es választások közeledtével.
Gyurcsány: Lépéseinket elismeri Európa
Gyurcsány kiosztotta a feladatokat
A pontjaink jók, na de rosszul élünk...
MTI