Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója (képünkön) szerint az USA leminősítése kétségtelenül nagy vihart kavart a pénzügyi világban. Miközben Európa folyamatosan az államadóssági problémákkal küzd, és minden lehető eszközt bevetve próbálja megoldani azt, addig az Egyesült Államok heteken keresztül elodázta a döntések meghozatalát. A leminősítés tehát arra is felhívja a figyelmet, hogy nemcsak az Uniónak kell szembenéznie a költségvetési hiány leküzdésével, de Amerikának is.
Nem egy valós recesszió veszélye táplálja a pánikot

Ha tőkepiacokon a félelem és a kockázatelutasítás tovább fokozódik, a pénzpiacok ismét kiszáradhatnak, amely egy olyan negatív spirált indíthat el, amelyet 2008-ban láttunk - magyarázza Horváth. Ennek elkerülése pedig újabb likviditásbővítő programra (QE3) sarkallhatja a Fed-et. Jelen esetben tehát elsősorban nem a gazdaság felpörgetése, hanem a tőkepiacok megnyugtatása végett, de ismét elképzelhető a Fed likviditásbővítési programjának folytatása – amelyet akár már a holnapi Fed kamatdöntés során bejelenthetnek. Alan Greenspan korábbi jegybank elnök már nyilatkozatot is tett arról, hogy az USA annyi dollárt nyomtathat, amennyit csak akar, így valószínűleg csak idő kérdése, hogy mikor jelentik be a pénzpumpa újbóli elindítását.
A dolog érdekessége, hogy közeleg az a jegybankár konferencia (Jackson Hole), amelyen éppen egy éve jelentették be a QE2-t - hívta fel rá a figyelmet a K&H Alapkezelő szakembere.
Privátbankár