A baj óriási, de nem új keletű – nyilatkozta az orvosok és egészségügyi dolgozók elvándorlásával kapcsolatban Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. “Hogy az itthon maradók terhe az elviselhetetlenségig növekszik, ezt először 2003-ban és 2004-ben jeleztem” - tette hozzá.
Éger István jó hírnek mondta ugyanakkor, hogy e hét szerdán a parlament egészségügyi bizottsága “soha nem látott egyetértéssel ellenzék és kormánypártok között” tárgysorozatba vett egy ellenzéki javaslatot, ami így remélhetőleg az Országgyűlés elé kerül. A javaslat pedig kifejezetten az orvosok és egészségügyi dolgozók bérhelyzetének sürgős rendezését irányozza elő, az elvándorlás megakadályozására - tette hozzá. A kérdésre, hogy mikorra remél ettől eredményt az orvosi kamara, Éger István úgy reagált: eddig teljes körű egyetértésre még nem volt példa ilyen témakörben, aminek belátható időn belül konkrét bérjavítás lenne az eredménye. “Ezt én nagyon dolognak tartom” - tette hozzá a kamarai vezető.
Az április 9-ére tervezett budapesti demonstrációról - ahová orvosokat is hívnak a szakszervezetek - Éger István azt mondta: ez egy, az uniós elnökségünkkel összefüggő, több tízezer munkavállalót megmozdító esemény lesz. Az orvosokat és egyéb munkavállalókat is érintő egyik uniós direktíva megváltoztatása ellen demonstrálnak az EU munkavállalói, amely a magyar orvosok számára az ügyeletben töltött idő munkaidőkénti kezelését hátrányosan változtatná meg, rontaná a pihenőidő lehetőségét, tehát káros volna a magyar orvosok számára – szögezte le Éger István.
“Sajnos, az Európai Bizottság időről időre nekifut, hogy megváltoztassák ezt a direktívát. Eddig az EU parlamentje mindig visszaverte ezt a kezdeményezést, hallgatott a nép szavára. Most egy újabb kísérlet előtt állunk, sajnos” - hangzott a beszélgetésben.
Az úgynevezett “hamburgeradóról” - kérdésre válaszolva - Éger István úgy nyilatkozott: régóta szorgalmazzák, hogy valamilyen módon az állampolgárokat igenis tereljék az egészségtudatos magatartás irányába. “Lehetőség szerint mindenki érezze a felelősséget a saját egészségéért. Ezt még az alkotmányba is belerögzítendőnek gondolnám: az egészségügyi ellátáshoz joga van, de felelőssége is van az állampolgárnak”- mondta a MOK elnöke. Hozzátette: aki egészségtelen táplálékot forgalmaz, annak részéről a kamara helyesnek tartana egyfajta plusz hozzájárulást, amely hozzájárulásból a nem egészséges termékek fogyasztása okán kialakuló megbetegedéseket lehet gyógyítani - tette hozzá a MOK elnöke a Közbeszédnek nyilatkozva.
Privátbankár