.jpg)
Az adott pénztár azért a megyéért lesz felelős, ahol alapítási jogot szerzett, de biztosítottakat "toborozhat" a megyén kívül is. Szabályozni kívánják azonban azt, hogy területi monopóliumok ne alakulhassanak ki - ismertette.
Kökény kérdésre válaszolva elmondta: egy megyében egy pénztár lesz, és ennek az állam 51 százalékos tulajdonrészén kívül egy biztosító, vagy egy különböző szereplőkből összeálló konzorcium lehet a kisebbségi tulajdonosa. A szabályokat úgy kell majd megalkotni - tette hozzá -, hogy korlátozzák majd az egy pénztárhoz tartozó lakosságszámot, ami 500 ezer és 1,5 millió biztosított között mozog majd.
A megállapodás mind a szakma, mind a koalíciós pártok igényeit kielégíti - fogalmazott Kökény |
A politikus úgy vélte: a korábban tervezett és vállalt határidő - október vége - tartható, a kormány akkor elfogadhatja a törvényjavaslatot. Az új egészségbiztosítási rendszer 2008 januárjától indulna.
Az első félévben szabadon toborozhatnak a pénztárak biztosítottakat. Az egyénnek végre lesz választási lehetősége, szabadon dönthet, hogy melyik pénztár nyújtsa az egészségbiztosítási ellátását, és ha úgy dönt, évente átjelentkezhet máshova - mondta.
Kökény arra a kérdésre, hogy mi lesz azokkal a megyékkel amelyeket egyetlen biztosító sem választ, azt mondta: "reméljük, hogy majd jelentkeznek, reméljük, hogy esetleg többet is választanak". Úgy kell a részletszabályokat kialakítani, hogy ahova nem jelentkezik senki, ott az állam indítsa el a rendszert - aztán azt majd ismét meghirdetik.
A nyáron megkötött koalíciós megállapodás-kiegészítésben a két párt még azt rögzítette, hogy 5-8 pénztár jönne létre az új egészségbiztosítási rendszerben.
Átalakul a szolgálati nyugdíjrendszer
Fodor: Nem szakad a koalíció
Fizessen mindenki ugyanannyit!
Gyurcsány beszólt Orbánnak
Egészségpénztárak: csak kapkodjuk a fejünket (hanganyag)
MTI