A jelentés bemutatásával egybekötött konferencián a miniszter elmondta: ugyanakkor az OECD 46 konkrét ajánlást is megfogalmaz. A nemzetközi szervezet szerint javítani kell egyebek között a levegő minőségét, az energiahatékonyságot, a települési szennyvízkezelést, és az ezekhez szükséges gazdasági ösztönzőket.
Az eseményen Sólyom László köztársasági elnök elmondta: a szembesülés egy ország teljesítményével alkalom arra is, hogy a közös célokat az emberek újragondolják.
Sólyom László kiemelte az egyének és a családok felelősségét is a környezetvédelemben. Emlékeztetett arra, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása egyre nő, az ökoszisztémák minősége romlik, és a megújuló vízkészletek egyre szűkösebbek. Hozzátette ugyanakkor, hogy átfogó, gyors intézkedésekkel még mindig elkerülhető lenne az ökológiai katasztrófa, és megoldható az emberi civilizáció fenntartható működése.
Hangsúlyozta: szükség van az OECD országok hiteles példájára ahhoz, hogy azok az országok, amelyek nem tagjai a szervezetnek, szintén tegyenek a globális fenntarthatóságért.
Angel Gurría, az OECD főtitkára gratulált az elért haladásért, de hangsúlyozta, hogy további hatékonyságnövelő intézkedések szükségesek. Pozitívumként értékelte, hogy javult a környezeti tudatosság Magyarországon, ugyanakkor úgy vélte, hogy csökkenteni kell az ország energiafüggőségét. A főtitkár szót ejtett a Natura 2000 programról, amely a biológiai sokféleséget hivatott megőrizni, és méltányolta az azzal kapcsolatos támogatások előkészítését.
Szabó Imre miniszter a jelentésből kiemelte, hogy az elmúlt években jelentősen javult a nagy tavak minősége. Hangsúlyozta azonban, hogy Magyarországnak fel kell gyorsítania ivóvízminőség- javító programját.
A szaktárca vezetője kiemelte: az OECD pozitívan értékeli, hogy Magyarországon erősödött a környezeti demokrácia, amikor megalapították a zöld ombudsman intézményét.
Oláh Lajos, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára elmondta: a kormány a jelentés ajánlásainak figyelembevételével alakítja környezetpolitikáját. Nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható fejlődésre és az emberek életminőségének javítására. Hozzátette: szeretnék, ha a környezetvédelmi szempontok érvényesülnének az adórendszerben is.
A jelentést közzétevő OECD a fejlett piacgazdaságú országok egyik legfontosabb gazdaságpolitikai fóruma. Az 1961-ben Párizsban alapított szervezetnek 30 ország tagja, Magyarország 1996-ban csatlakozott.
Ilyet még nem látott a világ: eladtuk a kvótánkat
Gyakrabban lehet szmogriadó
Nem lesz vízlépcső
Még élvezetes is lehet az ökoszex
MTI