.jpg)
Pedig ugye nincs ezzel semmi baj, miért pont a póker ne nyújthasson kitörési és gazdagodási lehetőséget bárkinek, aki ehhez érez tehetséget? Lám, Korda Gyuri bácsi is milyen hévvel közvetíti a tévében a komoly póker-bajnokságokat. Biztos akad, akinek ez Korda Gyuri bácsitól vonzóbb, mint amit énekelni szokott. De a történet persze ennél komolyabb tanulságokkal is szolgálhat, sőt történelmi távlatokkal.
Merthogy ugye mi lovas nemzet is vagyunk, meg borivó nép is - meg ultizó, vagyis a kártyához is kötődnek nemzeti hagyományaink, amelyek mindennapjainkban élnek tovább. Mily nagyszerű és persze nép-közeli pillanat volt például, amikor az egyik sztár a tévében elárulta, hogy a másik sztár hétfőnként remek ultipartikat rendez, no jó, ezesetben azért másmiért is tisztelhetjük a résztvevőket, az egyik egykor világbajnok bokszoló volt, a másik ma is világbajnok műrepülő.
Korábbi jegyzetek: - Világos és sötét zöldek: környezetvédelem, okosan - Vastagabb kenyér? A székely átlát a szitán - Még néhány emelés, és leszállunk a gázpedálról |
Jellemző műveletlenségemre és tudatlanságomra, hogy noha e klasszikus sorokat már kölyökkoromban olvashattam, a továbbiakban is úgy kezeltem a makaót, mit ártatlan családi játékot, igaz, olykor komoly következményekkel, a lányaim egyike ugyanis mindig elsírta magát, ha már harmadszor vesztett.
De menjünk mélyebben vissza a magyar történelembe. A kártya Jókai, Mikszáth, sőt a dzsentrivilág alkonyáról beszámoló Móricz regényeiben is megjelenik, olykor évszázados patinás famíliák sorsa fordul meg a rossz lapjáráson. És talán itt van az a fontos pont, amire érdemes felfigyelni. És szólaljon meg az óvatosság riasztócsengője.
Vajon igazán nekünk való-e ez a típusú emberi tevékenyég, nem túl veszélyes-e a hagyományaink szerint, ha a ma már nem is létező filléres alapon túl, nagyobb tétekben játszunk? A szinte szokványos magyar regénybeli történet, ami persze sokszor a valóságon alapult, ugyebár úgy szólt, hogyan vesztette el valaki egyetlen éjszaka leforgása alatt a kártyán teljes vagyonát, birtokát, feleségét és lovait, mindent, ami értékes volt a számára.
Arról azonban e jeles beszámolók a legritkább esetben emlékeznek meg, hogy egy dzsentri, egy nemes, egy gazdag magyar úr egy szivarokkal, borokkal terhes hosszú kártyás éjszakán nem elvesztett, hanem nyert volna egy birtokot a kártyán.
Hódít a póker Magyarországon
295 milliót nyert a magyar pókerjátékos
Márványi Péter jegyzete