Elsősorban a városlátogatások és az egészségturizmus iránti kereslet nő ilyenkor, amit a magyarországi tapasztalatok is igazolnak. Az ünnephez kötődő szabadságolások, valamint az iskolai szünetek miatt megnövekedett szabadidő a turisztikai keresletet is pozitívan befolyásolja. A december-januári időszakban a kereskedelmi szálláshelyek éves forgalmának közel egytizede realizálódik.
A rövidebb utazások népszerűségét jelzi, hogy ebben az időszakban a kereskedelmi szálláshelyeken átlagosan 2,5 éjszakát töltenek a vendégek. A Magyar Turizmus Zrt. tájékoztatása szerint a vendégforgalom legnagyobb hányadát - a vendégek 80,2 százalékát, illetve a vendégéjszakák 81,8 százalékát - a szállodákban regisztrálják, ezen belül is a magasabb minőségű, négy- és háromcsillagos házak a legkedveltebbek.
A vendégforgalom volumenét tekintve a beutazó és a belföldi forgalom aránya csaknem megegyezik, az igénybe vett szálláshelyek és a legnépszerűbb úti célok tekintetében azonban jelentős különbségek figyelhetők meg a belföldi és a külföldi turisták között a december-januári időszakban. A külföldi utazók körében a Budapest-Közép-Dunavidék régió abszolút vezető szerepet tölt be (a vendégéjszakák 71,4 százalékával), ezzel szemben a belföldi vendégéjszakáknak csak egyötödét regisztrálják a fővárosban és környékén.
Lendületben a turizmus: bejött az üdülési csekk
Változik a falusi turizmus szabályozása
Az idő rossz, a belpolitikai helyzet zavaros - nem jönnek a turisták (hanganyag)
Kevesebb külföldi, javuló belföldi turizmus
Lappföldön is hiányzik a hó
Forrás: euractiv.hu