Megint zeng az ég, vagy stílszerűbben megint büdös a gáz, magas lánggal ég a balhé, ezúttal Magyarország állítólag az Uniót hagyta cserben, mert állítólag kiszállt volna a Nabucco-programból, és állítólag Putyintól magától rendelt gázt.
Nos, természetesen a szenzációsan felháborító állítólagos információk mögött azért húzódik még egy s más érdekes valóságos tudnivaló. Például, hogy nem Magyarország volt az első, amely abban kezdett gondolkodni, hogy jó lenne külön megállapodással bebiztosítani a maga energiaszükségletét, amíg alternatív forrás nem áll rendelkezésére, nem beszélve az Unió kissé nehezen alakuló közös energia-programjáról. Az illető állam nem más, mint Németország, érdekes, hogy Berlint nem vádolják annyira hevesen árulással.
Aztán: a magyar közélet eddigi szokásai szerint most mindenki a Nabuccoról beszél, miközben viszonylag kevesen tudják, mi ez valójában. A műveltebbek valami operára gondolnak, a még műveltebbek egy babiloni királyra. A szorgos hírolvasók viszont tudják, ami most megintcsak nemigen hallatszik a felháborodott kórus zajában, hogy ezt a jeles projektet vagy egy héttel ezelőtt tolták el megint a jövő ködébe, most épp 2012 a lehetséges megvalósítás, de hogy ebből a Türkmenisztánból vagy ebből az Iránból, vagy egyáltalán ezen az Iránon keresztül mikor jön valóban földgáz Európa felé, azt talán egy másik ókori intézmény tudná megmondani, a delphoi jósda.
A program egyébként nem államközi, hanem a térség olaj- és gázvállalati fogtak bele, miközben a legerősebb francia partner is a napokban szállt ki az egészből, még bizonytalanabbá téve a vezeték jövőjét. Minden tiszteletem a bennmaradtaké, de egyikről sem mondhatjuk el, hogy a világ legnagyobbjai, tőkével legjobban eleresztett cégei közé tartozna, amelynek részvétele totális garancia a Total kiszállása után is a megvalósításra.Márványi Péter jegyzete
Amiről végképp keveset tud a magyarországi olvasó, az az, ami pedig ugyancsak elgondolkodásra érdemes tény, hogy épp keleti szomszédunknál veti a legnagyobb hullámokat a felháborodás. Vajon Románia számára miért olyan végtelenül fontos a Nabucco-projekt, miközben ha van a térségben hely, ahol viszonylag bőven, biztonságos mennyiségben létezik saját földgáztermelés, az épp Románia? Nos elég jól emlékszem, miről írtak az ottani lapok, amikor még csak halvány elképzelés volt a Nabucco: mennyire emeli majd az ország stratégiai értékét, ha rajta tarthatja a kezét egy fontos energetikai vezeték csapjain. Szóval, ha energetikai kiszolgáltatottságunk enyhítéséről van szó, én a magam részéről több vezetéket óhajtanék sok csappal, ne legyen egy kézben bárhol könnyen elzárható. Azokat a csapokat, amelyekből a rémhírek és félinformációk folynak, úgysem lehet elzárni.
Márványi Péter jegyzete
Európa helyett az oroszokat választják a magyarok?
Még nincs kormánydöntés: Kék Áramlat vagy Nabucco?
Nabucco kontra Kék Áramlat - melyik a nyerő?