"Megint Gyurcsány lesz a befutó"
Lamperth Mónika szerint a tisztújító kongresszuson várhatóan nem vetődik fel a miniszterelnök-csere. Szerinte Gyurcsány Ferencnek az MSZP-n belül miniszterelnökként és pártelnökként is erős a támogatottsága.
Az európai parlamenti szocialista listát nem Gyurcsány Ferenc vezeti majd, mert annak kell az élén állnia, aki európai parlamenti képviselőként akar dolgozni - közölte a kabinetvezető.
Mint mondta, a frakcióban és a pártelnökségben is erős az összetartás, "ahogy ez a nehéz helyzetekben az MSZP-ben lenni szokott". Hozzátette: a pártvezetés felsorakozott a miniszterelnök mögé, a legutóbbi, soron kívüli kongresszus összehívásáról döntő elnökségi ülésen is konszenzussal hozták meg a döntést.
Az elnökség döntése értelmében október 11-én lesz a kongresszus, amelynek napirendjén szerepel: a párt legfőbb döntéshozó fóruma adjon megerősítést a parlamenti frakciónak és a kormánynak, hogy a Megegyezés című dokumentumban rögzített célokhoz szerezzen társadalmi és parlamenti többséget.
Ennél precízebb megfogalmazást egyelőre nem lehet adni a napirendet illetően - mondta Lamperth Mónika, hozzátéve: a kongresszusnak majd a két hét múlva esedékes helyzetre kell adekvát választ adnia. Az elnöki kabinetvezető leszögezte: a miniszterelnök által jegyzett dokumentumot a frakció, az elnökség és a kormány is támogatta, azzal, hogy a szocialisták nyitottan kívánnak programjukról tárgyalni.
Arra a kérdésre, hogy ha a párt minden fóruma támogatta a Megegyezést, miért van szükség kongresszusra, Lamperth Mónika azt válaszolta, hogy a kongresszus a kisebbségi kormányzáshoz szükséges politikai támogatást és megerősítést adja majd meg. Szerinte egy kongresszusnak az irányokat kell kijelölni, az egyes témákról, mint például az adó, vagy a költségvetés kérdése konkrétumokat egyelőre nem lehet mondani.
Az SZDSZ-szel folytatandó tárgyalásokról Lamperth Mónika azt mondta, a kérdéscsokrokat rögzítették: adó, költségvetés, foglalkoztatás, szociális ellátórendszer, és ezeken belül a konkrét intézkedésekről kell megegyezni.
Arra a kérdésre, hogy a kisebbségi kormány miként akarja biztosítani a parlamenti többséget, a politikus közölte: az lenne a jó, ha az SZDSZ-szel sikerülne megállapodni, és a két frakció megegyezne az adótörvények elfogadásában. Arra azonban nem tudott válaszolni, hogy ez a forgatókönyv kivitelezhető-e. "Bízom abban, hogy lesz elfogadott költségvetése a kisebbségi kormánynak, de jósolni nem tudok" - fogalmazott Lamperth Mónika.
Az MSZP választmánya is tárgyalja a Megegyezést
Az MSZP őszi-téli feladatairól és a kormányfő Megegyezés című programjáról tárgyal a párt választmánya szombati budapesti ülésén - közölte Simon Gábor, a testület elnöke.
A kezdődő őszi politikai évad nem hasonlítható egyetlen más eddigi szakaszhoz sem, a választmánynak értékelnie kell, hogy az MSZP kisebbségben kormányoz, és ebből milyen feladatai adódnak - közölte a testület elnöke.
Simon Gábor megjegyezte, hogy kivételesen nem naptári évre, hanem a jövő év elején esedékes tisztújító kongresszusig tervezik a programot. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc pártelnök, miniszterelnök vitaindítóját követően a testület megvitatja a Megegyezés című programot. A testület elnöke szerint a vitában tisztázni kell, hogy az SZDSZ-szel kialakult nézeteltérésekre a tárgyalások során milyen megoldást kínálnak.
A választmány elnöke ezzel összefüggésben azt mondta, az MSZP szociáldemokrata pártként nem adhatja fel alapelvei közül a szolidaritást, és azt, hogy a társadalom- és a gazdaságpolitika nem állhat szemben egymással. Simon Gábor kiemelte: a szocialisták négy évre kaptak felhatalmazást a kormányzásra, és az ország érdeke, hogy amit elkezdtek két éve, azt be is fejezzék.
Nagy a kísértés: választási győzelem vagy szigor
Nagy ára van a válság letörésének
A politika a magyar euró legnagyobb ellensége
Az oroszok nyersek, de kellenek Európának
Leminősítés? Nem hisznek Gyurcsány adócsomagjában
MTI