1p
Gyurcsány Ferencet választják újra pártelnökké az MSZP tavaszi tisztújító kongresszusán - jelentette ki Lamperth Mónika az MTI-nek adott interjúban. A pártelnök kabinetvezetője elmondta: más szocialista politikus ezt a posztot nem ambicionálja.

Lamperth Mónika szerint a tisztújító kongresszuson várhatóan nem vetődik fel a miniszterelnök-csere. Szerinte Gyurcsány Ferencnek az MSZP-n belül miniszterelnökként és pártelnökként is erős a támogatottsága.

Az európai parlamenti szocialista listát nem Gyurcsány Ferenc vezeti majd, mert annak kell az élén állnia, aki európai parlamenti képviselőként akar dolgozni - közölte a kabinetvezető.

Mint mondta, a frakcióban és a pártelnökségben is erős az összetartás, "ahogy ez a nehéz helyzetekben az MSZP-ben lenni szokott". Hozzátette: a pártvezetés felsorakozott a miniszterelnök mögé, a legutóbbi, soron kívüli kongresszus összehívásáról döntő elnökségi ülésen is konszenzussal hozták meg a döntést.

Az elnökség döntése értelmében október 11-én lesz a kongresszus, amelynek napirendjén szerepel: a párt legfőbb döntéshozó fóruma adjon megerősítést a parlamenti frakciónak és a kormánynak, hogy a Megegyezés című dokumentumban rögzített célokhoz szerezzen társadalmi és parlamenti többséget.

Ennél precízebb megfogalmazást egyelőre nem lehet adni a napirendet illetően - mondta Lamperth Mónika, hozzátéve: a kongresszusnak majd a két hét múlva esedékes helyzetre kell adekvát választ adnia. Az elnöki kabinetvezető leszögezte: a miniszterelnök által jegyzett dokumentumot a frakció, az elnökség és a kormány is támogatta, azzal, hogy a szocialisták nyitottan kívánnak programjukról tárgyalni.

Arra a kérdésre, hogy ha a párt minden fóruma támogatta a Megegyezést, miért van szükség kongresszusra, Lamperth Mónika azt válaszolta, hogy a kongresszus a kisebbségi kormányzáshoz szükséges politikai támogatást és megerősítést adja majd meg. Szerinte egy kongresszusnak az irányokat kell kijelölni, az egyes témákról, mint például az adó, vagy a költségvetés kérdése konkrétumokat egyelőre nem lehet mondani.

Az SZDSZ-szel folytatandó tárgyalásokról Lamperth Mónika azt mondta, a kérdéscsokrokat rögzítették: adó, költségvetés, foglalkoztatás, szociális ellátórendszer, és ezeken belül a konkrét intézkedésekről kell megegyezni.

Arra a kérdésre, hogy a kisebbségi kormány miként akarja biztosítani a parlamenti többséget, a politikus közölte: az lenne a jó, ha az SZDSZ-szel sikerülne megállapodni, és a két frakció megegyezne az adótörvények elfogadásában. Arra azonban nem tudott válaszolni, hogy ez a forgatókönyv kivitelezhető-e. "Bízom abban, hogy lesz elfogadott költségvetése a kisebbségi kormánynak, de jósolni nem tudok" - fogalmazott Lamperth Mónika.


Az MSZP választmánya is tárgyalja a Megegyezést

Az MSZP őszi-téli feladatairól és a kormányfő Megegyezés című programjáról tárgyal a párt választmánya szombati budapesti ülésén - közölte Simon Gábor, a testület elnöke.

A kezdődő őszi politikai évad nem hasonlítható egyetlen más eddigi szakaszhoz sem, a választmánynak értékelnie kell, hogy az MSZP kisebbségben kormányoz, és ebből milyen feladatai adódnak - közölte a testület elnöke.

Simon Gábor megjegyezte, hogy kivételesen nem naptári évre, hanem a jövő év elején esedékes tisztújító kongresszusig tervezik a programot. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc pártelnök, miniszterelnök vitaindítóját követően a testület megvitatja a Megegyezés című programot. A testület elnöke szerint a vitában tisztázni kell, hogy az SZDSZ-szel kialakult nézeteltérésekre a tárgyalások során milyen megoldást kínálnak.

A választmány elnöke ezzel összefüggésben azt mondta, az MSZP szociáldemokrata pártként nem adhatja fel alapelvei közül a szolidaritást, és azt, hogy a társadalom- és a gazdaságpolitika nem állhat szemben egymással. Simon Gábor kiemelte: a szocialisták négy évre kaptak felhatalmazást a kormányzásra, és az ország érdeke, hogy amit elkezdtek két éve, azt be is fejezzék.

Nagy a kísértés: választási győzelem vagy szigor
Nagy ára van a válság letörésének
A politika a magyar euró legnagyobb ellensége 
Az oroszok nyersek, de kellenek Európának
Leminősítés? Nem hisznek Gyurcsány adócsomagjában

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG