Az elmúlt napok, hetek nem igazán kedveztek a pénzügyi szektornak, hiszen nagy valószínűséggel bekövetkezett a várva várt korrekció a részvény- és tőkepiacokon. Az aggodalmak egyre nagyobb méreteket öltenek a vezető részvénytőzsdéken, ugyanis a vezető európai gazdaságok sorra bejelentésre kerülő problémái és az elmúlt hetekben napvilágot látott makroadatok nem nagyon tükrözik a stabilizálódó világgazdaság látszatát.
Főként az euróövezethez tartozó egyes gazdaságok költségvetési problémái keltik az aggodalmat. A több mint egy hónapja slágernek számító görög költségvetési hiánnyal kapcsolatos félelmekhez csatlakoztak a portugál, a spanyol, az ír és az olasz gazdaság nehézségei. Esetükben is komolyabb deficitre lehet számítani.
A bajban lévő gazdaságok egyre nagyobb megszorítások mellett egyre nagyobb adóterhekkel tudják csak kezelni az előállt helyzetet, valamint egyre nagyobb mértékben próbálnak államkötvényeket kibocsátani az átmeneti finanszírozás érdekében. Ezek az aukciók azonban nem hozzák meg a szükséges érdeklődést, így a kibocsátó országok nem jutnak kellő mértékű forrásokhoz. Innentől fogva egy lefelé haladó spirálban találják magukat, köszönhetően az egyre gyengébb minősítésű papíroknak.
Az egyik fő probléma, hogy a legtöbb bank a hitelezés visszaesése miatt a nála elhelyezett betéteknek csak töredékét tudja kihelyezni hitelként, ezért nagy tételben ül az állampapírokon. Ezek innentől fogva korántsem biztos hogy kockázatmentes eszköznek számítanak.
A globális árupiacokat megfigyelve a részvénypiacokhoz hasonló eladói hullám volt észrevehető, köszönhetően a dollár markáns erősödésének és az amerikai államkötvények hozamzuhanásának. A nemesfémek iránt nem volt tapasztalható tényleges kereslet, miközben további kontraktusok zárultak le.
A márciusi lejáratú határidős arany grafikonja. Forrás: Solar Capital.
Kattintson a nagyításhoz!
Az arany árfolyama a tegnap esti zuhanásokat követően további mélypontokra érkezett és pillanatnyilag az 1050 dollár körüli szintet ostromolja, azonban az 1030 dolláros árfolyamszintek sem kizárhatóak. Amennyiben folytatódik a dollár markáns erősödése, nem kizárt, hogy az 1000 dolláros kitörési árfolyamszint is visszatesztelésre kerül.
A Solar Capital szakértői úgy vélik: most már nem érdemes sem az esésre sem az emelkedésre játszani az arannyal. Inkább hagyni kell, hogy "kiesse magát" a termék, ugyanis nem biztos, hogy az árfolyam a nagyon erős támasznak mondható 1000 dolláros szint alá tudna menni.
A távol-keleti bányák dobták meg az orosz aranytermelést
Kína ontja az aranyat
Aranyból van az afgán föld
Befektetési káosz: senki sem tudja, mi vár ránk?
A sárga köves úton: aranyba menekültünk?
Privátbankár