A májusban kezdődő kutatás várhatóan négy évet vesz igénybe, és a Fal hosszúságán kívül a pontos elhelyezkedését is feltérképezik. Az egykor a Kínai Birodalom északi határának védelmét szolgáló erődítmény állapotát is megvizsgálják.
A világ legnagyobb, ember által emelt építménye a becslések szerint több mint 5 ezer kilométer hosszú.
Képgaléria - kattintson!
A közhiedelemmel ellentétben a Nagy Fal nem látható szabad szemmel a világűrből. Csak néhány méter széles, s színe hasonlít a környezetéhez, így az űrből lehetetlen észlelni. Az ezzel kapcsolatos városi legenda egy 1930-as évekbeli amerikai vicclapból ered - írja a Wikipédia. |
A régészek a kutatástól azt várják, hogy sikerül pontosan megismerni a Fal építésének titkait, eddig tisztázatlan körülményeit. Az építmény valójában több, eredetileg különálló fal sorozata; a földmunkák a Kr.e. 5. évszázadban kezdődtek, az első elemek összekapcsolása Kr. e. 220 körül történt.
A kínai Nagy Falat 1987-ben az Unesco a világörökség részévé nyilvánította.
A Wikipédia szerint a Fal számos modernkori vandalizmusnak van kitéve, például kedvelt célpontja a graffitiseknek. A Fal tégláinak egy részét a helyi lakosok hordják el, hogy azokból építkezzenek. A Ming-kori falnak egyes becslések szerint 37%, más becslések szerint 42%-a tűnt el.
Leopárdot tartott Mátyás király?
Örök ölelés - szokatlan leletre bukkantak régészek
Ősi vécé borzolja a kedélyeket - Kumrán titka