Súlyos gazdasági és környezeti károkat okozna egy új atomerőmű létesítése - állította szerkesztőségünknek az Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület igazgatója, Ámon Ada. Az Energia Klub a Gazdasági Rádió - Privátbankár.hu-n megjelent cikkre reagált, melyben Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, volt miniszteri biztos az évről-évre jelentkező energiaszállítási zavarok miatt egy új atomerőmű megépítésének szükségessége mellett érvel.
"Az energiafüggőséget nem egy új atomerőmű oldja meg" - állítja a környezetvédelmi egyesület vezetője. Az Energia Klub Aszódival szemben azt állítja, hogy egy új atomerőmű nem csökkenti az orosz forrásoktól való magyar függőséget. Az urán ugyanis nem helyettesítő erőforrása a földgáznak és még kevésbé a kőolajnak. Ez utóbbi legnagyobb arányú felhasználása a nem kötött pályás közlekedésben található, benzin és gázolaj formájában. A földgáz alapvető rendeltetése hazánkban a lakosságban a fűtési, vagy HMV célú felhasználása, a villamos energia szektorban pedig a menetrendtartó erőművek között találhatók a földgáz alapú erőművek.
Az energia ellátás biztonságát szolgáló intézkedések sorában az energiahatékonyságnak kell az első helyen állnia. A fogyasztás mérséklése a legtöbb esetben ötször-tízszer olcsóbb, mint újabb erőművek építése. Második helyen a hazai forrásokra kell támaszkodnunk: ez pedig a megújuló energiaforrások fokozottabb térnyerését jelentené - javasolja a környezetvédelmi egyesület vezetője. |
Az Energia Klub szükségesnek érezte jelezni, hogy hogy Aszódi Attila adatai - mind az árra vonatkozó adat, mind az építéshez szükséges idő megjelölése - hamis illúziókat kelthet egy atomerőmű beruházással kapcsolatban. A Finnországban épülő atomerőmű építésének első éve után, a beruházók bejelentették, hogy minimum 1 éves csúszással lehet számolni. A 3 milliárd eurós ajánlat egy marketing ár. Vélhetően ez az erőmű is többe fog kerülni, részint a csúszás miatt, de egy újabb terv esetében is eltérő árakat lehet hallani. Így az erre vonatkozó árbecslések is merő spekulációk.
Mire lehet elég a makói gáz? (hanganyag)
Több havi készletet halmozhatnak fel az új biztonsági gáztárolóban (hanganyag)
Két év alatt háromszor keményítettek be az oroszok