Napóleont 1815-ös veresége után Szent Ilona szigetére száműzték, ahol hat évvel később, 52 éves korában halt meg. A korabeli boncolás már megállapította, hogy a halál oka gyomorrák volt. De 1961-ben arzént találtak Napóleon egyik hajtincsében, és elindultak a találgatások: vajon az egykori hadvezért megmérgezték? A feltételezések szerint ugyanis ha megszökött volna száműzetéséből, az az egész korabeli Európa egyensúlyát döntően befolyásolta volna.
A legutóbbi vizsgálatok - amik a legújabb orvosi ismereteket, a korabeli boncolási jegyzőkönyvet, Bonaparte orvosi papírjait, szemtanúk beszámolóit és a család betegségeit is felhasználta - arra a következtetésre jutottak, hogy Napóleon halálát belső vérzés okozta.
"Ez az elemzés azt feltételezi, hogy amennyiben a császárt el is engedték volna a szigetről, vagy megszökött volna a száműzetésből, az állapota akkor sem tette volna lehetővé, hogy továbbra is meghatározó szerepet játsszon az európai történelem színterén" - mondta Robert Genta, a tanulmányt készítő texas-i egyetemi csoport vezetője.
Az eredeti boncolás során Napóleon gyomrán két fekélyes sebet is találtak: egy nagyobbat magában a gyomorban, míg egy másik kilyukasztotta a gyomor falát, és elérte a májat is. Robert Genta és kollégái ezt a leírást hasonlították össze jelenkori leletekkel: 50 jóindulatú fekéllyel, és 50 gyomorrákkal. Ez alapján állítják, hogy az egykori francia császárnak rákos betegsége volt.
Az orvosok azt is megállapították, hogy a rák igen aggresszív fajtája támadta meg Napóleon szervezetét, amely további szervekre is átterjedt. Robert Genta szerint olyan súlyos volt az állapota, hogy ha az egykori hadvezér ma élne, Napóleon a jelenlegi gyógymódok mellett is egy éven belül meghalna.
Megvan a gyilkos - 400 év után a bizonyíték is
A pénz miatt halasztanák a szülést a német anyák
Félelmetes listája volt a meggyilkolt orosz kémnek
Milliós kincsek a vendégszoba fölött
Babona: miért rettegünk péntek tizenharmadikától?
Megvan Mona Lisa rejtélyes mosolyának kulcsa?
Megszólalt Da Vinci Mona Lisája - először japánul
Forrás: LiveSience.com