Újabb öttel emelkedik a fővárosi önkormányzatnak dolgozó politikai tanácsadók és főtanácsadók létszáma; a tanácsnokoknak dolgozó tanácsosok miatt 28 millió forinttal módosítják az idei városházi költségvetést - döntött hétfőn a főpolgármesteri kabinet. Mindez azt jelenti, hogy az öt újabb tanácsadó havonta nagyjából félmillió forintjába kerül a budapesti adófizetőknek, bruttó fizetésük 366 millió forint. A létszámbővítés miatti többletforrást az általános tartalékból vonják el.
A főváros, mint önkormányzati testület ez évi költségkerete 563 millió forint lesz, ebből 109 millió a 16 városházi szakbizottság, és körülbelül 90 millió az öt közgyűlési frakció által felhasználható költségkeret, a többi - hozzávetőlegesen 340 millió forint - pedig a tanácsadók javadalmazásának kerete.
A városvezetés munkáját az 1300 dolgozót foglalkoztató - így több minisztérium együttes létszámát is lepipáló - Főpolgármesteri Hivatal mellett öszszesen 58 tanácsadó segíti. (Budapest "parlamentjének", a Fővárosi Közgyűlésnek 66 tagja van, így szinte minden városatyára jut egy tanácsadó.)
Nyáry Krisztián, a városháza kommunikációs igazgatója - aki szintén főtanácsadói tisztségben látja el tevékenységét - ezzel kapcsolatban lapunknak azt mondta: a tanácsadók speciális feladat elvégzésére szerződnek, és ugyan köztisztviselői a besorolásuk, a hagyományos közszolgáktól abban különböznek, hogy határozott időre (értelemszerűen a választásokig) kötnek velük szerződést, nem részesülnek fokozott munkajogi védelemben, viszont nem is kell politikailag pártatlannak lenniük.
Az MSZP és az SZDSZ közötti koalíciós megállapodás értelmében - visszatérve a két önkormányzati ciklussal korábbi gyakorlathoz - ismét létrehozták a tanácsnoki tisztséget. A szocialisták öt, a szabaddemokraták két tanácsnokot delegálnak. A hét tisztségviselő közül négy kiemelt tanácsnoknak minősül, ami azt jelenti, hogy háromfős stábbal dolgozhatnak, míg a többiek csak egyfőssel. (A Fővárosi Közgyűlés az öt újabb tanácsadó felvételéről csütörtökön dönt.) |
Nyáry az ellenzéki kritikákra válaszolva elmondta: politikailag lehet vitatni, szükség van-e ennyi tanácsadóra, de a kérdés ez esetben valójában az, szükség van-e arra, hogy hét kiemelt várospolitikai területet tanácsnok felügyeljen. A városvezetés szerint igen, így az őket segítő tisztségek létrehozása a koalíciós megállapodásból eredő kötelezettség - tette hozzá.
Egykori, tizenhat évig gyakorló polgármesterként tudom, hogy szükség van tanácsadói körre, így a főpolgármesternek is, de az 58 politikai tanácsadó alkalmazása az 1300-as létszámú hivatal mellett aránytalannak tűnik - mondta a lapnak Tarlós István, fővárosi Fidesz-KDNP frakciószövetség elnöke. Rámutatott arra, hogy az előző ciklushoz képest a képviselők alapfizetése csökkent, valamint nem jár pénz a frakcióvezetői poszt betöltéséért sem. Tarlós szerint jó volna, ha ez az önmegtartóztatás a városvezetésre is jellemző volna. A tanácsnoki rendszert az ellenzéki politikus ebben a formájában teljesen feleslegesnek tartja.
Mennyit keresnek Gyurcsány munkatársai? Megnézheti
Demcsák mégsem vállalja - Képgaléria