A világ legnagyobb hitelminősítője a brit kormány által bejelentett, a múlt héten részleteiben is ismertetett radikális hiánycsökkentő programmal indokolta az elit "AAA" adósosztályzat kilátásának javítását.
A Standard & Poor´s tavaly májusban rontotta negatívra a brit besorolás kilátását, arra az akkori becslésére hivatkozva, hogy a brit nettó államadósság 2014-re megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát. A kilátás javításához fűzött keddi londoni elemzésében azonban a cég közölte: a kormány intézkedései nyomán most már azzal számol, hogy a bruttó államadósság-ráta 2013-ban 84 százalékon, a nettó államadósság-ráta 80 százalékon tetőzik.
Nagy-Britannia volt a legnagyobb, "AAA" elit besorolással ellátott fejlett ipari gazdaság, amelynek adóskockázati besorolására valamely hitelminősítő negatív kilátást tartott érvényben.
A brit osztályzati kilátás tavalyi rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje.
Az Egyesült Államok adósosztályzataira mindazonáltal az összes nagy hitelminősítő továbbra is stabil kilátást tart érvényben.
A brit konszolidációs program részleteit a múlt héten ismertette a londoni alsóházban George Osborne pénzügyminiszter. Osborne a hivatalosan "Átfogó kiadási felülvizsgálat" címmel összeállított takarékossági csomag keretében összesen nettó 81 milliárd font (26 ezer milliárd forint, egy éves magyar GDP-vel egyenlő) kiadási lefaragást jelentett be a 2015-ig tartó jelenlegi parlamenti mandátum idejére.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a költségvetési konszolidáció zömét a kormány nem adóemelésekkel, hanem kiadáscsökkentéssel akarja elérni, mivel a nemzetközi tapasztalatok szerint "ez a legműködőképesebb módszer".
MTI