A hitelpiac zavarai miatt az utóbbi hónapokban - főleg a nyár végén - több mint 130 pénzintézet jelentette be, hogy kivonul a diákhitelek piacáról. Ez nem kis aggodalmat keltett a tanulók és családjaik körében; az Egyesült Államokban az egyetemisták hagyományosan kedvezményes hosszú távú kölcsönökből fedezik a tanulmányaikat a drága felsőoktatási intézményekben. Elemzők kedvező, ugyanakkor meglepő hírként könyvelték el, hogy a diákhitelpiac nem omlott össze, amint attól sokan tartottak a kiterjedt válságjelenségek alapján.
A diákok tanulmányainak finanszírozásában még mindig a szövetségi kölcsönök alkotják a legnagyobb hányadot, de az utóbbi évtizedben jelentős mértékben nőtt a magánhitelezői szféra szerepvállalása. A hitelpiacok zavarai miatt a bankok azonban szigorítottak a hitelfeltételeken a kockázatok csökkentése érdekében: leginkább a szegény, gyenge hitelű diákok kerültek nehéz helyzetbe, olyanok, akikért nincsen, aki kezességet vállaljon.
Az Egyesült Államokban az idén már a tizedik bank ment csődbe a jelzáloghitel-piaci válság következtében. Pénteken a Georgia állambeli Integrity Bankot volt kénytelen felszámolni az állami befektetés biztosítási társaság, a Federal Deposit Insurance Corp. |
A The Washington Post szerint a főváros térségében működő vezető egyetemeken - közöttük a Georgetown Egyetemen, a Virginiai Egyetemen és a Jonhs Hopkins Egyetemen - a tisztviselők nem hallottak olyan diákról, aki ne kapott volna kölcsönt az őszi szemeszterre. Az aggodalmak azonban nem voltak alaptalanok, a Marylandi Egyetem tanulóinak egyik nagy hitelezője például korábban kivonult a piacról és csak egy hete jelezte a diákhitel programok folytatását.
Diákhitel: havi tízezer plusz
Diákhitel: a legtöbben havi 30 ezret kérnek
Diákhitel: a többség egyszerre kéri a pénzt
MTI