Az MTI által hétfőn kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc vezető londoni befektetési és elemző ház szűk, 0,3 százalékpontos sávban mozgó, 6,5-6,8 százalék közötti éves inflációs előrejelzést adott 2006 utolsó hónapjára, 6,63 százalékos átlaggal.
Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke - aki 6,6 százalékos decemberi inflációt jósolt - az MTI-nek azt mondta: a "nagy kérdés" nem a decemberi adat, hanem az, hogy mikor és milyen szinten tetőzik az idén az infláció. Evans szerint ennek előrejelzése azért "problematikus", mert nehéz kiszámítani, hogy a decemberi és a januári hatóságiár-változásoknak mekkora hatása lesz fogyasztói szinten. A BoA vezető elemzője szerint a ház "valamivel borúlátóbb, mint az MNB", és 8,5 százalék felett várja a tetőzést. A cég a második félévtől azonban "éles fordulatra" és gyors inflációcsökkenésre számít, amit a jegybanki kamat is követni fog, tette hozzá Evans.
A Bank of America alelnöke kiemelte, hogy az MNB alapállása már most is "galamb", és hamarosan még inkább az lesz. A lefelé forduló idei kamatpálya kilátásával egyetért a JP Morgan londoni befektetési és elemző részlege is, amely decemberre 6,5 százalékos éves drágulási ütemet valószínűsít. A ház szerint az MNB szigorító ciklusa a jelenlegi 8,00 százalékon tetőzött; a kamatszint szeptemberre 7,50, decemberre 7,00, jövő márciusra 6,75 százalékra csökken.
Az MTI által kérdezett, illetve szemlézett londoni befektetési és elemző házak decemberi 12 havi inflációs előrejelzései: |
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni Magyarország-elemzője hétfői előrejelzésében 6,7 százalékos decemberi inflációt jósolt, és azt, hogy a drágulási ütem 8,00 százalék körül tetőzik az első két hónap folyamán. Ezt azonban elsődlegesen a szabályozott áraknak a költségvetési csomaghoz kapcsolódó emelkedése hajtja majd, ezért a ház arra számít, hogy az MNB a következő hónapokban nem változtat alapkamatán.
Érződik ugyan belső árnyomás is a gazdaságban, főleg az erős béremelkedés miatt, mivel azonban a monetáris politika módosításának hatása mindig késleltetve jelentkezik a gazdaságban, a londoni Dresdner-elemző szerint a következő hónapokban végrehajtandó bármely kamatemelés éppen akkor szűrődne át, amikor a hazai fogyasztás már egyébként is meredeken lassul a költségvetési takarékossági lépések miatt. Raffaella Tenconi szerint kamatemelés csak abban az esetben lenne valószínű, ha a forint megint komoly nyomás alá kerülne.
Jóllehet a kormánypártok tisztújítási döntései, valamint a vezetőváltás az MNB élén - és az, hogy a Fidesz valószínűleg újabb kormányellenes tiltakozásokat szervez a megszorítások miatti elégedetlenség kihasználásával - rövid távon várhatóan nyomást gyakorol majd a befektetői hangulatra és a forintra, a Dresdner Kleinwort szerint azonban egyik tényező sem jelent komoly veszélyt a reformfolyamatra. A DrK elemzője szerint az elégedetlenség a Fidesznek kedvez, ám az ellenzéki párt erejét is kikezdi, hogy nem tudott előállni hiteles alternatívával.
A hosszú távú reformkilátások szempontjából kulcstényező a liberális párt új vezetőjének megválasztása. Jó eséllyel növekedni fog a koalíción belüli feszültség, de a nyílt szakítás vagy egy mélyreható kormányátalakítás a Dresdner szakértője szerint "nagyon valószínűtlen" a következő egy évben.
Tenconi szerint az MNB új elnökének megválasztása komoly hatással lesz a pénzügypolitikai kilátásokra, különösen azzal együtt, hogy a Monetáris Tanács több, "héjaként" ismert tagjának megbízatása is lejár az idén.
Monetáris Tanács: mi zajlott a kulisszák mögött?
Sikeres az inflációs célkövetés rendszere
Járai: nőhet a Gyurcsány-kormányhoz közeliek súlya
Vége a jó világnak! Jön a 282-es euró?