A Financial Times által csütörtökön idézett adatok szerint az idei év első két hónapjában a betétesek 10 milliárd eurót vontak ki a görög pénzintézetekből; ez a teljes bankrendszer-szintű betétállománynak hozzávetőleg a 4,5 százaléka.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport erről kiadott csütörtöki helyzetértékelésében kiemelte: a görög bankok jelentős hitelezői számos délkelet-európai gazdaságnak - a négy legnagyobb görög bank összesített térségi kinnlevősége 75 milliárd euró -, és az esetleges kihelyezési szigorítások makrokockázatot jelentenek ezekben a gazdaságokban.
A ház e kockázat fő érintettjei között Romániát és Bulgáriát említi.
Bajnai: eurót mielőbb!
Az euróövezetben mutatkozó problémák ellenére az euró mielőbbi bevezetése mellett foglalt állást Bajnai Gordon miniszterelnök az NRC Handelsblad című holland gazdasági lap legfrissebb számában megjelent interjúban. A kormányfő úgy vélte, az euró stabilitást, nagyobb biztonságot nyújt. A magyar háztartások a válság miatt keményen megtapasztalták, hogy jelenleg anyagilag szélsőségesen sebezhetők - tette hozzá.
Bajnai leszögezte, hogy az euróbevezetés céldátumának kitűzése már a következő kormány illetékessége. Megismételte ugyanakkor, hogy ő személy szerint a 2014-es bevezetést tarthatónak ítéli. A nemzetközi tekintélyű holland újság a cikkben méltatta a Bajnai-kormány válságkezelésben elért eredményeit, köztük a gazdasági növekedés megalapozását és a piacok bizalmának visszaszerzését.
A miniszterelnök megismételte azt az álláspontját, hogy a magyar példa biztatást jelenthet Görögországnak is, abban az értelemben, hogy miután elvégezte saját "házi feladatát", visszatér a bizalom.
Bajnai arról is beszélt, hogy a fájdalmas intézkedések révén Magyarország előnyre tett szert más EU-tagállamokkal szemben a válság utáni konszolidálásban és növekedésösztönzésben. Példának hozta fel a belső államadósságot, amelynek csökkenése Magyarországon már megkezdődött, míg máshol a magyar szintnél még évekig jóval magasabbra teszik az előrejelzések.
Fájdalmas lesz a kilábalás, főleg Európában
Görögország felülvizsgálja a tavalyi deficitet
Irak szintjére süllyedt Görögország
MTI