1p
Londoni befektetési banki szakértők szerint a bankrendszer kitakarítása az amerikai GDP-érték 10 százalékára duzzaszthatja jövőre az Egyesült Államok szuverén adósság-kibocsátását.
Most már "nem lehet nem észrevenni a párhuzamokat" a jelenlegi amerikai pénzügyi válság és a feltörekvő piacok korábbi hasonló válságai között, írták friss elemzéseikben londoni befektetési banki szakértők, akik szerint a bankrendszer kitakarítása az amerikai GDP-érték 10 százalékára duzzaszthatja jövőre az Egyesült Államok szuverén adósság-kibocsátását. Hitelminősítői vélemény szerint azonban még mindig nincs veszélyben Amerika lehető legjobb adóskockázati besorolása.

A JP Morgan globális bankcsoport Londonban kiadott külön elemzése szerint a pénzügyi szektorban zajló jelenlegi amerikai állami intervenció mértéke az 1997-98-as ázsiai, illetve orosz fizetési válságok idején tett intézkedésekre emlékeztet.

Az amerikai hatóságok most már minden, "nem hagyományos" eszközt bevetettek, ami rendelkezésükre állt, beleértve az államosítást, a garanciavállalást és az árfolyamzuhanásra játszó, fedezetlen eladások (short selling) betiltását.

Az amerikai befektetési banki értékforgalmazó tevékenység külön szabályozói kerete gyakorlatilag megszűnt, miután a két utolsó, tisztán értékforgalmazó profilú pénzügyi csoport, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley is kiskereskedelmi banki tevékenység elkezdésére kért engedélyt a Federal Reserve-től. Az amerikai hatóságok már csak a tőzsdéket nem zárták be, ahogy Oroszországban tették néhány napra a múlt héten, áll az elemzésben.

A JP Morgan becslése szerint az amerikai bankok összesen 1200 milliárd dollár névértékű, értékpapírosított jelzálog-kötelezettségeket tartalmazó portfóliókat fognak beterjeszteni átvételre az amerikai pénzügyminiszter, Henry Paulson által összeállított - a Kongresszusban még mindig vitatott - rosszportfólió-programba. A ház megfogalmazása szerint a program 700 milliárd dolláros előterjesztett készpénzösszege "ad valamelyes rugalmasságot" a kormánynak arra, hogy milyen árat lehet elfogadni.

A JP Morgan elemzői megerősítették azt a korábbi előrejelzésüket, hogy a következő pénzügyi évben a teljes amerikai nettó államadósság-kibocsátás - amely a költségvetési deficit mellett a rossz banki portfóliók átvételét is finanszírozza majd - megközelíti az 1500 milliárd dollárt (250 ezer milliárd forintot), ami az éves amerikai GDP-érték hozzávetőleg 10 százaléka lenne.

A következő pénzügyi évre szóló amerikai költségvetési tervben 438 milliárd dolláros, GDP-arányosan 3 százalékos deficit szerepel, de Londonban idézett gazdasági elemzők szerint ez most könnyedén elérheti az ezermilliárd dollárt.

Ken Rogoff, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt főközgazdásza a Financial Timesnak a hét elején azt mondta: nem tudja elképzelni, hogy a jelenlegi válság a GDP-érték 6-7 százalékánál kevesebbe fog kerülni az amerikai kormánynak.

A Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni elemzése szerint azonban az Egyesült Államok továbbra is olyan "robusztus" és "kivételes" gazdasági és pénzügyi ellenálló-képességet tanúsít, hogy a lehető legjobb, "Aaa" szintű szuverén adóskockázati besorolását jelenleg nem fenyegeti veszély.

A Moody´s szerint a legutóbbi intézkedéssorozat valóban felveti azt a kérdést, hogy az amerikai kormány még mekkora adósságterhet és kockázatot tud magára vállalni az "Aaa" besorolás veszélyeztetése nélkül. Ez ténylegesen kritikus kérdés, hiszen az amerikai "Aaa" osztályzat a globális pénzügyi rendszer egészében a kockázat árazásának alapja. A hitelminősítő szerint azonban továbbra is igen korlátozott annak a kockázata, hogy az amerikai kormány likviditási problémákkal kerüljön szembe.

Az Egyesült Államok szuverén adóskockázati besorolása a többi nagy nemzetközi hitelminősítőnél is a lehető legjobb (Fitch Ratings, Standard & Poor´s: "AAA"), és e házak sorra kiadott minapi londoni elemzéseikben szintén egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy ezt nem veszélyezteti a bankmentő akciókkal járó államadósság-növekedés.

A Fitch minapi elemzése szerint például az Egyesült Államok "AAA" besorolását a nagy, magas jövedelmű és rugalmas amerikai gazdaság, valamint a kormány korlátlan hazai és külföldi tőkepiaci finanszírozási hozzáférése támasztja alá, és a dollár globális tartalékvaluta-státusát sem fenyegeti semmi.

A Standard & Poor´s minapi londoni elemzésében is az állt, hogy az Egyesült Államok adósminőségét továbbra is alátámasztja a magas jövedelemszintű, igen sokszínű, kivételesen rugalmas gazdaság, és azok az egyedülálló előnyök, amelyek a dollár, mint elsődleges helyzetű valuta jellegéből adódnak.

Bush végre kimondta: válságban Amerika
Hogyan lehet túlélni egy válságot? 
New York is elhesegeti a tőzsdekeselyűket 
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre? 
Fúzióval mentené magát a két nagybank
Túlélte a világ a pánikot - de nincs megoldás

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG