.jpg)
A részvételi arányról hivatalos adatot nem tettek közzé. Az Irish Times szerint a szavazásra jogosultak 50 százaléka járult az urnákhoz, az RTE körülbelül 40 százalékra becsülte a voksolók arányát. Elemzők attól tartanak, hogy az alacsony részvételi arány az ellenzők táborának kedvez.
A hatóságok figyelmeztettek arra, hogy nagyon szoros eredmény esetén, ha az "igenek" és "nemek" közötti különbség kevesebb lesz, mint tízezer voks, az egész országban újra fogják számolni a szavazatokat. Ebben az esetben közép-európai idő szerint este 10 óra előtt nem ismertetik a hivatalos eredményeket.
Az EU-tagállamok közül egyedül Írországban tartanak népszavazást a Lisszaboni Szerződésről, mert ezt az alkotmány előírja. A többi uniós országban a törvényhozás dönt a dokumentumról, amelyet már 18 állam, köztük Magyarország elsőként, ratifikált. Az írországi referendum sorsdöntő, mert a reformszerződés csak azután lép hatályba, hogy az összes uniós tagállam ratifikálta.
A 4,2 milliós Írországban, amely az EU 495 milliós összlakosságának még 1 százalékát sem teszi ki, 2001-ben népszavazáson elutasították a Nizzai Szerződést, és csak második nekifutásra sikerült azt elfogadtatni. Ezúttal azonban nem lesz második referendum - közölte a dublini kormány.
Ha a voksolás pozitív eredményt hoz, már nem lenne komoly akadálya, hogy a dokumentum, amely korszerűsíti az uniós intézményrendszert, és átláthatóbbá teszi annak működését, a jövő év első napjával életbe lépjen. Arra az esetre, ha elbukik, az unió több forgatókönyvet tart talonban.
Ezek közül Brüsszelben azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy - az ír kormány eddigi merev elzárkózása ellenére - újabb népszavazást erőszakolnak ki a zöld szigeten. Egyelőre ugyan kizárják, de a "nem" okozta szükséghelyzetben sor kerülhet a szerződés újratárgyalására is uniós szinten.
Elképzelhető olyan megoldás is, amelynek keretében tárgyalásba kezdenek Írországgal arról, hogy Dublin maradjon ki az uniós együttműködésből azokon a fő területeken, amelyekkel a szavazóknak problémái vannak.
Középtávon el tud vegetálni az unió a jelenlegi szerződéses keretek között is, azaz lényegében a Nizzai Szerződés alapján, de annak már számos hibája kiütközött - különösen a szavazási rendszernél -, ezért is kellene felváltani a reformszerződéssel.
Már 18 tagállam a lisszaboni szerződés mellett
Alkotmány-e az új EU-szerződés?
Kétséges az ír ratifikáció
MTI