
Az első látásra csekélynek tűnő különbség meglehetősen súlyos környezeti következményekkel jár. Az Adriában őshonos halfajok legfőbb táplálékai, az úgynevezett mikroalgák ugyanis szinte teljesen eltűnnek. Helyükre pedig benyomulnak a mérgező algák, amelyek mellett ugrásra készen állnak az esetenként ugyancsak veszélyes trópusi halfajok.
A fenyegetettség jelentős – hangsúlyozzák olasz szakértők, akik a héten egy, az éghajlatváltozás következményeiről szóló konferencián vesznek részt Rómában. Alfonso Pecoraro Scanio olasz környezetvédelmi miniszter figyelmeztetett: az Adria is hamarosan a Fekete-tenger sorsára juthat – zárt medencéje 150 méternél mélyebben teljesen kihalt. A tárcavezető szerint egyértelmű, hogy már az Adria élővilága is pusztul, ezért a tengerbe ömlő folyók alaposabb tisztítását és környezetkímélőbb halászatot követelt. A kutatók ennél sarkosabban fogalmaznak: az Adria hamarosan „mérgező mocsártengerré” válik, ha nem változtatnak azonnal a káros folyamatokon.
Számos szakértő arra is felhívja a figyelmet, hogy robbanásszerűen szaporodik a Földközi-tenger medúzaállománya. Csak a spanyol partoknál hatvanmillió medúzát számoltak össze idén nyáron, ami biológusok egyöntetű véleménye szerint a tenger melegedésének következménye. A lágyan lebegő puhatestűek nem egy faja kifejezetten veszélyes az emberre nézve. A mérgező algák szaporodását pedig a Földközi-tenger medencéjének jelentős részében megfigyelték.
A Balaton egy százasból, tengerpart a duplájából
Hétvégén Horvátországba? Várakozni fog!
Forró helyzet Dubrovnikban: nem menekülnek
Népszava