1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Angela Merkel német kancellár az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére szólította fel a fejlődő országokat is.
Angela Merkel német kancellár az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére szólította fel a fejlődő országokat is - köztük Kínát - Kiotóban, ahol tíz éve az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményéhez csatolt jegyzőkönyvet aláírták, egyben kompromisszumos ajánlatot tett nekik a csökkentés átmeneti szüneteltetésére.

"Nem hiszem, hogy a fejlődő országokat fel lehetne hatalmazni arra, hogy korlátlanul bocsássanak ki széndioxidot gazdasági növekedésük függvényében, oly módon, hogy az egy főre eső CO2-kibocsátásuk meghaladja Japánét, Németországét és az Egyesült Államokét" - mutatott rá a kancellár. "A fejlődő országoknak a jövőben - ha nem már most - meg kell határozniuk a kvótákat" - tette hozzá.

"Először a fejlett ipari országoknak kell erőfeszítést tenniük, hogy csökkentsék a kibocsátást, de a klímaváltozás problémájának megoldása érdekében együtt kell működniük a fejlődő országokkal" - mondta Merkel az egykori japán fővárosban tartott szimpóziumon elhangzott beszédében.

A klímaváltozás a német kancellár japáni látogatásának központi témája, tekintettel a decemberben az indonéziai Bali szigetén tartandó ENSZ-konferenciára, ahol a 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyv folytatásáról tárgyalnak majd, valamint arra, hogy jövőre Japán lesz a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország csoportjának (G8) soros elnöke.

A júniusi németországi, heiligendammi G8-csúcson új egyeztetési folyamat kezdődött meg a Kína, India, Dél-afrikai Köztársaság, Brazília és Mexikó alkotta G5 csoporttal annak érdekében, hogy bevonják őket a környezeti problémák csökkentésére, így az általános felmelegedés megakadályozására irányuló közös erőfeszítésekbe. Az Egyesült Államok ellenzése miatt azonban eddig nem született konkrét, számszerűsíthető és időben mérhető kötelezettségvállallás.

Merkel, aki 1997-ben német környezetvédelmi miniszterként részt vett a kiotói jegyzőkönyv kidolgozásában, most azt javasolta, hogy engedélyezzék a fejlődő országok egy főre jutó CO2-kibocsátásának növelését, miközben a fejlett ipari országok csökkentenék az övékét, amíg a két fél nem ér el azonos szintet. Ha a két szint kiegyenlítődik, a kancellár elgondolása szerint megkezdődhet a csökkentés. Japáni látogatása előtt Merkel ezt a javaslatot kínai tárgyalópartnereivel is megvitatta, de a német küldöttségtől származó értesülés szerint az elgondolást Pekingben szkeptikusan fogadták.

A kiotói jegyzőkönyv értelmében 35 fejlett ipari állam vállalta, hogy 2008 és 2012 között az 1990-es szint 5 százalékával csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. A fejlődő országokat, melyek közül sokan aláírták a jegyzőkönyvet, nem kötelezték kibocsátásuk csökkentésére az egyezmény első időszakában. Ez az oka annak, hogy az Egyesült Államok és Ausztrália kivonta magát a kiotói jegyzőkönyv teljesítése alól. A két ország szerint, melyek a legnagyobb CO2-kibocsátók közé tartoznak, igazságtalan, hogy olyan nagy fejlődő országokat, mint Kína, India és Indonézia, mentesítettek a kötelezettség alól, és úgy tartják, hogy a kiotói jegyzőkönyv káros gazdaságuk számára.

Jelenleg a fejlett országok széndioxid-kibocsátása egy főre számítva sokszorosa a fejlődőkének. Így az Egyesült Államoké évi 20 tonna, Németországé 11 tonna, az EU-é átlagosan 9 tonna. Ezzel szemben Kínáé csupán 3,5 tonna. Világviszonylatban az átlagos érték 4,2 tonna.

Lejárt a légkondi ideje? Jön a jégkorszak
Bíróságon füstölné ki az uniós érveket a zöld tárca
G8-csúcs: egyezkedés klímáról és rakétákról

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG