Merre tart a kínai tőzsde?
A kínai tőzsde hosszú távú kilátásai változatlanul kedvezőek, ám az elemzők szerint a piac sebezhető marad rövidebb távon. A kérdés az, miként sikerül a pénzügyi irányító testületeknek egyensúlyt teremteniük a befektetők bizalmának megtartása és az eszközök túlértékelődésének megakadályozása, a buborékgazdaság kialakulásának megelőzése között.
A sanghaji tőzsde összetett indexe szerdán már 3,9 százalékkal javult az előző napi 8,8 százalékos zuhanás után, ami az elmúlt évtized legnagyobb tőzsdei esése volt. Az irányadó mutató szerdai javulásában közrejátszott az, hogy a hatóságok az osztalékadó bevezetésének szükségtelenségét kezdték el terjeszteni és a kormány illetékesei is fontosnak tartották, hogy megnyugtatólag lépjenek fel.
Szerda reggel a sanghaji tőzsdeújság meg nem nevezett pénzügyminisztériumi és adóhivatali forrásokra hivatkozva közölte, hogy nincs szükség a 20 százalékos osztalékadó bevezetésére, hiszen tavaly az ország adóbevételei 22 százalékkal növekedtek. A jövő héten kezdődik a Népi Kongresszus éves ülése és ez alkalommal az Új-Kína hírügynökség már szerdán idézte a kormánynak a pénzügyi stabilitás fontosságáról közölt megjegyzéseit, amelyek a pártlapban csak holnap jelentek volna meg.
A szakértők szerint a hatóságok el akarják kerülni a részvénypiac összeomlását, ugyanakkor kérdésesnek tartják, vajon a pénzügyi irányítás adta biztosítékok elégségesek-e főként akkor, amikor fontos cél a részvénypiac túlfűtöttségének ellensúlyozása.
Tavaly a jegyzések megduplázódtak, az idén eddig 14 százalékkal emelkedtek és a sanghaji piac a regionális piacokhoz viszonyítva túlértékeltnek tűnik. A jüanban jegyzett A-részvények ára a cégforgalom 27-szeresát teszik ki, míg az ár/bevétel mutató Hongkongban csak 14-szeres. Egyesek ezek alapján egy 15-20 százalékos korrekciót tartanak indokoltnak.
Az elemzők arra számítanak, hogy a Népi Kongresszus ülésének idején nem hoznak fontos piacbefolyásoló döntést, legfeljebb majd csak utána. A befektetők várakozó álláspontra helyezkednek és azt mérlegelik, vajon a pénzügyi irányítás hoz-e az eddigi hatástalan intézkedések (új brókerszámlák kibocsátásnak felfüggesztése, a bankok kötelező tartalékrátájának felemelése) mellett komolyabb megszorító intézkedéseket.
Zuhanás után: jobb hírek a forintnak és a BUX-nak
Végigsöpört a pánik a piacokon - hogyan tovább?
Mélyrepülésben a BUX, szakad a forint