1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Nemzeti Bank kamatlépéseit a fokozatosság jellemzi, kerülik a hirtelen, nagy kamatváltoztatásokat, valamint ódzkodnak a kamatciklusok gyakori megfordításától
Az elmúlt hat évben a gazdaságot érő sokkok jellegével, a sokkok lefutásával és a monetáris döntések hatásmechanizmusával kapcsolatos bizonytalanság fokozatosságot indokolt az Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatlépéseiben, alapvetően ez okozta az elmúlt időszakban megfigyelt kamatciklusokat - áll abban a tanulmányban, amelyet Csermely Ágnes és Rezessy András, a jegybank munkatársai írtak, s amely az MNB-szemle 2007. novemberi számában látott napvilágot

A tanulmány szerint a gazdasági folyamatokról való folyamatos ismeretszerzés mellett leggyakrabban az árfolyam-alakulás írta felül az elképzelt kamatpályát. A bizonytalanság és az előre nem látható sokkok ellenére az inflációs előrejelzések és a Monetáris Tanács kamatjelzései segítették a piaci kamatvárakozások alakítását.

"Ha megvizsgáljuk a fontosabb jegybankok alapkamatának múltbeli alakulását, azt látjuk, hogy az irányadó kamatok, kivált az elmúlt másfél évtizedben, viszonylag stabilan alakultak rövid távon, hosszabb időtávot tekintve pedig a kamatváltoztatásokra a fokozatosság volt a jellemző, és a jegybankok igyekeztek minél ritkábban megváltoztatni a kamatemelési vagy -csökkentési ciklusok irányát" - olvasható a cikkben.

A tanulmány szerint a nemzetközi monetáris politikai gyakorlatot vizsgálva számos jel utal arra, hogy a jegybankok igyekeznek elkerülni a kamatok túlzott ingadozását.
Míg az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-ről (Fed) ez jobbára az egész időszakra elmondható, addig például a Bank of England és a kanadai jegybank esetében inkább csak az elmúlt egy-másfél évtizedre volt jellemző ez a jegybanki viselkedés. Mára a 25 bázispontos lépések váltak általánossá, de időnként, amikor gyors változás áll be a gazdasági folyamatok alakulásában, nagyobb kamatlépésekre is sor kerül. A nagyobb lépések inkább a kamat csökkentése irányába történtek, ami arra utal, hogy a gazdaság növekedésével kapcsolatos képet gyakrabban befolyásolják előre nem látható nagy hatású események (például egy tőkepiaci válság, vagy a 2001. szeptember 11-iki események).

Elméleti síkon a kamatsimítás legfontosabb indoka a makrogazdaságot övező bizonytalanság. A gazdasági adatok pontatlanok, gyakoriak az adatrevíziók, a rendelkezésre álló elemzési eszközök segítségével nehéz "valós időben" azonosítani, hogy milyen sokkok állnak a gazdasági szereplők változó viselkedése mögött.

Fontos kiemelni azonban, hogy a bizonytalanság nem minden esetben indokol fokozatosságot. Amennyiben az inflációt illetően tapasztalható bizonytalanság, akkor az optimális politika agresszívabb lépéseket tesz, mint a bizonytalanság hiányában. Ennek oka, hogy a jegybank így csökkenteni tudja az infláció jövőbeli alakulását övező bizonytalanságot.

A kamatpolitika a gazdasági aktivitást - ezen belül a beruházási, fogyasztási és megtakarítási döntéseket - elsősorban a hosszabb kamatokon és nem az irányadó kamaton keresztül befolyásolja.
A második szempont szerint a kamatsimítás előnye, hogy csökkenthető a ciklusfordulók gyakorisága. A túl gyakori ciklusfordulók megnehezítik a kommunikációt, és azzal a kockázattal járnak, hogy a jegybank kompetenciája kérdőjeleződhet meg a közvélemény szemében. A kamatsimítás mellett szóló harmadik érv az, hogy így a monetáris politika erőteljesebben tud hatni a kamatvárakozásokra, és ezen keresztül a hosszú hozamokra.

A magyar gazdaság sajátosságai miatt a kamatpolitika jellemzéséhez a fejlett, nagy országoknál jobb összehasonlítási alapot jelentenek a kis, nyitott, kevésbé fejlett országok.  Míg a fejlett országok bankjai lefele tartanak szükségesnél gyorsabb, határozottabb kamatkorrekciót, a kis országokban felfelé simítják a kamatot.

Magyarországon az inflációs célkövetés bevezetése óta eltelt időszakban két hosszabb kamatcsökkentési periódus volt, amit két rövidebb kamatemelési időszak követett, jelenleg ismét kamatmérséklődésre számít a piac.

Megint Simor szava döntött
Továbbra is izgatja a forintsáv Londont
Csökkent a monetáris bázis
Simor: Tenni kell még a 3 százalékért

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG