.jpg)
"Ha megvizsgáljuk a fontosabb jegybankok alapkamatának múltbeli alakulását, azt látjuk, hogy az irányadó kamatok, kivált az elmúlt másfél évtizedben, viszonylag stabilan alakultak rövid távon, hosszabb időtávot tekintve pedig a kamatváltoztatásokra a fokozatosság volt a jellemző, és a jegybankok igyekeztek minél ritkábban megváltoztatni a kamatemelési vagy -csökkentési ciklusok irányát" - olvasható a cikkben.
A tanulmány szerint a nemzetközi monetáris politikai gyakorlatot vizsgálva számos jel utal arra, hogy a jegybankok igyekeznek elkerülni a kamatok túlzott ingadozását. |
Elméleti síkon a kamatsimítás legfontosabb indoka a makrogazdaságot övező bizonytalanság. A gazdasági adatok pontatlanok, gyakoriak az adatrevíziók, a rendelkezésre álló elemzési eszközök segítségével nehéz "valós időben" azonosítani, hogy milyen sokkok állnak a gazdasági szereplők változó viselkedése mögött.
Fontos kiemelni azonban, hogy a bizonytalanság nem minden esetben indokol fokozatosságot. Amennyiben az inflációt illetően tapasztalható bizonytalanság, akkor az optimális politika agresszívabb lépéseket tesz, mint a bizonytalanság hiányában. Ennek oka, hogy a jegybank így csökkenteni tudja az infláció jövőbeli alakulását övező bizonytalanságot.
A kamatpolitika a gazdasági aktivitást - ezen belül a beruházási, fogyasztási és megtakarítási döntéseket - elsősorban a hosszabb kamatokon és nem az irányadó kamaton keresztül befolyásolja. |
A magyar gazdaság sajátosságai miatt a kamatpolitika jellemzéséhez a fejlett, nagy országoknál jobb összehasonlítási alapot jelentenek a kis, nyitott, kevésbé fejlett országok. Míg a fejlett országok bankjai lefele tartanak szükségesnél gyorsabb, határozottabb kamatkorrekciót, a kis országokban felfelé simítják a kamatot.
Magyarországon az inflációs célkövetés bevezetése óta eltelt időszakban két hosszabb kamatcsökkentési periódus volt, amit két rövidebb kamatemelési időszak követett, jelenleg ismét kamatmérséklődésre számít a piac.
Megint Simor szava döntött
Továbbra is izgatja a forintsáv Londont
Csökkent a monetáris bázis
Simor: Tenni kell még a 3 százalékért
MTI