1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nem sikerült egyetértésre jutni az OÉT ülésén a Munka törvénykönyve szabadság kiadására vonatkozó szabályainak módosításáról
Nem sikerült egyetértésre jutni az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén a Munka törvénykönyve szabadság kiadására vonatkozó szabályainak módosításáról. Erre a módosításra az Alkotmánybíróság kötelezte az Országgyűlést.

A módosításról március 31-éig dönteni kell, ezért a kormánynak az erre vonatkozó törvényjavaslatot időben be kell terjesztenie az országgyűlésnek - hangsúlyozta a vitában Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.

Ezért a kormány benyújt az országgyűlésnek egy olyan módosítási javaslatot, amely részben már figyelembe veszi az eddigi szakmai viták tapasztalatait, de kész a további egyeztetésre is az OÉT-ben. A kormánynak márciusi 15-éig van lehetősége arra, hogy az országgyűlési vitában nyilatkozzon az egyes módosító indítványokról, így addig kellene ezekről egyetértésre jutni az OÉT-ben is.

A 2006-ban ki nem adott szabadságokat átmeneti szabályként még kiadhatnák a munkáltatók az idén június 30-ig, illetve kollektív szerződés esetén december 31-ig.
A szaktárca azt javasolja majd a kormánynak, hogy egy olyan változatot nyújtson be az Országgyűlésnek, amely szerint az idei alap- és egyéb jogcímen járó összes szabadság háromnegyed részét ne lehessen átvinni a következő évre, azt 2007-ben kelljen kiadni. Az egynegyed részt különösen indokolt esetekben vihetnék csak át a munkavállalók a következő év március 31-ig, illetve kollektív szerződés esetén június 30-ig.

Ez azért fontos, mert a korábbi szabályok szerint az éves szabadság háromnegyed részét át lehetett vinni a következő évre, csak azt az egynegyed részt nem, amellyel a munkavállaló saját maga rendelkezik.

Az idén az év során ki kell adni a 2007-re járó szabadság háromnegyed részét, illetve június 30-ig a múlt évi ki nem adott szabadságokat - amely sok esetben elérheti az éves szabadság háromnegyed részét így is nehéz helyzetbe hozhatja a cégeket, illetve a közszférát. Ezért tartja indokoltnak a szaktárca, hogy átmeneti rendelkezésként az idén ne a március 31-i, hanem a június 30-i időpontot vegyék figyelembe.

A munkáltatói oldal, amennyiben a szakszervezetek készek lettek volna javaslata elfogadására, kompromisszumként hozzájárultak volna ahhoz, hogy a határidőket a szakszervezetek által igényelt irányba módosítsák. Azaz június vége helyett május vége és december vége helyett szeptember vége legyen az a határidő, ameddig a szabadság átvihető.
A pénteki vita során a munkáltatói oldal kompromisszumként fogadta el, hogy ne csak az alapszabadság, hanem az alap- és pótszabadság együttesének háromnegyed részére vonatkozzon a tárgyévi kiadási kötelezettség. Szerették volna elérni ugyanakkor, hogy a szabadság egynegyedét a termelési szükséghelyzetek esetén is átvihessék a munkáltatók a következő évre. A szakszervezetek viszont ezt határozottan elutasították. A kormányzat is egyetértett azzal, hogy a gyakorlat igényeit figyelembe véve szükséges a munkáltatók által szorgalmazott forma.

További vita volt arról, hogy a kollektív szerződések esetén milyen határidők jelölhetők meg a szabadság átvitelére. A szakszervezetek a vitában eleve elutasították, hogy ilyen egyezség bekerüljön a kollektív szerződésekbe. Nem támogatták tehát, hogy a jövő évtől kollektív szerződés esetén a március 31-i időpont utáni időszakra is át lehessen vinni a szabadság egynegyed részét.

A kormányzati és a munkáltatói oldal ezt az álláspontot vitatta, felhívták a szakszervezetek figyelmét arra, hogy ezzel is ösztönözni kell a kollektív szerződések megkötését. Továbbá a szakszervezeteknek nem kötelességük aláírni egy ilyen kollektív szerződést, ha az nem felel meg elvárásaiknak.

Nem sikerült megegyezni arról a munkáltatói javaslatról sem, hogy a munkavállaló megegyezhessen cégével a szabadság egy részének pénzbeli kifizetéséről. Arról a szakszervezeti javaslatról sem egyeztek meg, hogy a munkavállaló által szabadon igénybe vehető egynegyed résznyi szabadságról az igényt ne 15 nappal előbb kelljen jelezni a munkáltatónak. A szakszervezetek ennél rövidebb időt tartanak indokoltnak.

Elektronikus adóbevallás: most jön a feketeleves?
Figyelem: valószínűleg rengeteg szabadnapja van
Járulékos reklamálók: ostromállapotra várva
Országos sztrájkba kezdhet a közszféra

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG