"A jövőt nem megjósolni akarjuk, hanem azt keressük, hogy a magyar társadalom milyen új jelenségekkel, kihívásokkal találhatja szembe magát a közeljövőben, és hogyan reagál azokra" - mutatott rá a tanszékvezető egyetemi tanár, aki írásban tájékoztatta a testület tevékenységéről az MTI-t.
Az MTA IX. Osztály Jövőkutatási Bizottsága tavaly októberben tudományos konferenciával ünnepelte megalapításának 30. évfordulóját. A Fehér könyv elkészítésére a tanácskozás védnöke, Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke kérte fel a bizottságot.
A testület korábban behatóan elemezte a Római Klub által kezdeményezett világmodelleket, és rámutatott arra, hogy több jelenség, például a környezetszennyezés, Magyarországon is jövőt érintő probléma. Tanulmányozta a jövő lehetséges trendjeit és kiemelten foglalkozott az emberi tényező szerepével is.
Nováky Erzsébet összegzése szerint a figyelem az utóbbi időben a jövő Európájában formálódó magyar jövőképre, a gazdasági fejlődés és a társadalmi egyenlőtlenség kérdéskörére, továbbá a XXI. századi technika társadalmi hatásainak vizsgálatára irányult. Jelenleg a következő két évtized magyarországi jövőképét vizsgálják. Kiemelte, hogy változó, instabil korunkban nem számíthatunk a korábbi tendenciák folytatódására, nem fogalmazhatjuk meg a legvalószínűbb jövőt, "de sokféle jövőalternatívát körvonalazhatunk, és vizsgálhatjuk, hogy azok közül melyiket fogadnák el leginkább az érdekeltek."
A kutatásban a váratlan, új jelenségekre összpontosítják a figyelmet, olyanokra, amelyeknek a jelenben nem látszik különösebb jelentősége, de a jövőt nagymértékben átalakíthatják - tette hozzá. Nováky Erzsébet a jövő fontos kérdései között említette, hogy a technikai fejlődés által létrejövő újdonságok, szélsőséges alternatívák milyen fogadtatásra találnak a társadalom különböző rétegeiben. Felkészültek-e a fiatalok a technikai újdonságokra, milyen társadalomban képzelik el az életüket, mennyire tudnak, akarnak alkalmazkodni a megújult helyzethez, milyenek a középiskolások és egyetemisták várakozásai, mit fogadnak el, s mit utasítanának el.
Az előkészítő fázisban a kutatók jövőre vonatkozó elképzeléseit tanulmányokba öntik és feltárják a fiatalok jövőhöz való viszonyát, várakozásait. A szintetizáló fázisban megfogalmazzák a magyar társadalom előtt álló, nem tipikus, de lehetséges jövőalternatívákat. Vajon "megújulásra kész", vagy a jövőhöz való viszonyában "öreg" társadalom képe tárul elénk? - tette fel a kérdést a Jövőkutatási Bizottság elnöke.
"Célunk a különböző jövőalternatívákhoz (társadalomképekhez) vezető megvalósítási utak felvázolása is, a hangsúlyt arra helyezve, hogy mit kellene elhagyni a múltból a mozgósító erővel bíró jövőváltozatok elérhetőségéhez" - tette hozzá Nováky Erzsébet.
Nem lesz több lyukra szükség a nadrágszíjon?
A Kárpát-medencét jobban érinti a klímaváltozás
Több, mint 40 évre vagyunk az EU-tól
Jövőre kiheverheti az idei pofont az ingatlanpiac
Túléljük a megszorításokat? Optimistább vállalatok