1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egészségbiztosítás területi felosztásáról szóló koalíciós megállapodás miatt egyik kormánypárt sem érezheti vesztesnek magát, a nyertesek pedig már rövid távon is a biztosítottak lesznek - mondta Kökény Mihály.
Az egészségbiztosítás területi felosztásáról szóló koalíciós megállapodás miatt egyik kormánypárt sem érezheti vesztesnek magát, a nyertesek pedig már rövid távon is a biztosítottak lesznek - mondta az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke.

Az új modellben a szolidaritáson és szabályozott versenyen alapuló egységes biztosítási rendszer, nemzeti kockázatközösség lesz több pénztárral - mondta Kökény Mihály. Hangsúlyozta: az egészségbiztosítási alapot senki nem akarja privatizálni, kár ezzel riogatni a közvéleményt.

A koalíciós elképzelések szerint a magyar állam 18 megyében alapít egy-egy, a közép-magyarországi régióban pedig négy egészségbiztosítási pénztárat, melyek 49 százalékát vásárolhatják majd meg pályázat útján a magánbefektetők. A pénztárak az adott megyén kívül is toborozhatnak tagokat. A tulajdonszerzés korlátja, hogy az egy pénztárhoz tartozó biztosítottak száma nem haladhatja meg a másfél milliót. A biztosítottak részére időről-időre megnyílik majd a pénztárak közti átlépés lehetősége. A közép-magyarországi, csaknem hárommilliós lakosságszámú területen négy pénztár jön majd létre.

A Fidesz nem vesz részt az "ámokfutásban"
MDF: Belpolitikai nyomásra ráztak kezet
Kökény Mihály szerint ahol kevés az egészségügyi szolgáltató, ott a pénztárak fognak versenyezni, a központi régióban és az egyetemi városokban pedig a szolgáltatók.

Ez a modell képes kiegyensúlyozni a Budapest és a vidék közötti egyenlőtlenségeket - jegyezte meg a szocialista politikus. Kitért arra, hogy a koalíciós pártok már korábban megállapodtak a pénztárak működési szabályairól, a költség és hozammaximalizálásáról, az ellenőrzésről.

A koalíciós pártok közti hétfői politikai megállapodás után a szakértők és a törvényelőkészítők látnak munkához, majd várhatóan októberben a parlament elé kerülhet a törvényjavaslat. A jövő év az átmenet, a felkészülés éve lesz: megalakulhatnak a pénztárak és megkezdődhet a tagtoborzás. Majd 2009. január 1-jétől beindulhat az egészségbiztosítás új területi rendszere, amely Kökény Mihály szerint minden biztosított számára érzékelhetően javítja majd a szolgáltatások színvonalát.


Az SZDSZ szerint is mi vagyunk a nyertesek

Az SZDSZ arra számít, hogy a új egészségbiztosítási rendszer első évében átlagosan a lakosság 15-25 százaléka választ majd biztosítót - mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter és Horn Gábor, koalíciós koordinációért felelős államtitkár.

Horn Gábor elmondta: a most megkötött politikai megállapodás eredményeként valódi verseny alakulhat ki, amelynek révén 2008 végére, 2009 elejére érzékelhetően jobb ellátást kapnak a betegek. "Ez egy kompromisszumos megoldás (...), sem az SZDSZ, sem az MSZP nem nyert meggyőződésem szerint ezzel. (...) A szándékunk az volt, hogy a biztosítottak, a betegek nyerjenek" - fogalmazott.

Hangsúlyozta: ez a rendszer fenntartja a nemzeti kockázatközösséget, továbbra is a jövedelemhez igazodó járulékfizetést tesz kötelezővé, de lehetővé teszi a valóságos választást, közben pedig területi biztonságot jelent azoknak akik, nem akarnak biztosítót választani.

"Nem az a kérdés, hogy hol van a biztosító székhelye, hanem hogy van-e szerződése az adott kórházzal, háziorvossal vagy járóbeteg-ellátással" - mondta Horn Gábor, hozzátéve, hogy a biztosítók országos határkörrel alakulnak meg, például egy nógrádi lakosnak lehet szerződése a zalai biztosítóval, ha annak van szerződése nógrádi kórházzal.

Az államtitkár hangsúlyozta: függetlenül attól, hogy 22 terület jön létre, nem lesz 22 biztosító az országban. Mint mondta, arra számítanak, hogy 8 biztosítónál nem lesz több, ezért nem is tervezik módosítani a koalíciós megállapodást, amelyben 5-8 biztosító létrehozását rögzítették.

Horváth Ágnes a részletekről szólva közölte: a biztosítók területi egységekre pályázhatnak, licitálhatnak, amennyiben megfelelnek a szakmai és a pénzügyi feltételeknek. Egy-egy működő pénztár minimum létszáma 500 ezer biztosított lesz, ezt elérheti úgy, hogy a pályázáskor több megyére licitál, de a toborzással is teljesítheti ezt a feltételt. A felső létszámkorlát mintegy másfél-kétmillió fő lesz, éppen azért, hogy ne jöjjenek létre monopóliumok. Efelett a biztosítók már nem fogadhatnak be több biztosítottat. Hozzátette: egy biztosító kezében legfeljebb két, egymás melletti megye lehet.


Gyurcsány: Jó döntés született

A miniszterelnök szerint jó szakmai és szakmapolitikai döntés a hétfői megállapodás, amely elsősorban a biztosítottak érdekeit szolgálja. A kormányfő kiemelte: a pénztárak legfontosabb szerepe, hogy az egészségügyi szolgáltatókat arra ösztönözze, hogy az állampolgároknak jobb szolgáltatást nyújtsanak, és lehetőleg a legolcsóbban, majd az így megszerzett jövedelmet visszafordítsák az egészségügyi szolgáltatás megújításába.

Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy szerinte nincs ma Magyarországon olyan ember, aki úgy gondolja, hogy a mai társadalombiztosító közvetlenül képviselte őt abban a folyamatban, amikor egészségügyi szolgáltatást vásárolt. Hozzátette: az emberek többsége még ha használja is a tb nevét, lényegében nem is tudja, hogy ez biztosítóként létezik. A kormányfő helyesnek nevezte az egységes társadalombiztosítás megőrzését. Kitért arra, hogy ebben a kormány és az ellenzék között nincs vita.

"Egységes biztosítási rendszer marad Magyarországon, ha úgy tetszik egy darab biztosító, és a biztosítás keretein belül több pénztár" - hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette: a több pénztár annak érdekében tesz, hogy mi, biztosítottak jó szolgáltatást kapjunk, és ha valaki nem nyújt jó szolgáltatást, akkor azzal nem kötnek szerződést.

A kormányfő álláspontja szerint olyan feltételeket kell létrehozni, amelyben összeilleszthető a köz- és a magánérdek, de fenn kell tartani a közérdek elsődlegességét. Hangsúlyozta: az egészségügy egésze közös nemzeti ügy, nem egyszerűen piaci kérdés.
  
 
Megállapodtak az egészségbiztosításról

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG