A kutatók szerint a kísérletek – melyben azt vizsgálták, a növények hogyan nyelik el és verik vissza a különböző típusú fénysugarakat – segíthetik a Naprendszeren kívüli élet kutatását. Ráadásul elképzelhető, hogy egy régóta megválaszolatlan kérdésre is megvan a válasz: miért zöldek a növények?
A más bolygókon kialakuló színek ismerete nagy hasznára lesz a tudósoknak, amikor a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) által tervezet gigantikus űrteleszkópok működésbe lépnek, és megkezdik a Földhöz hasonló méretű bolygók megfigyelését.
Vizet találtak egy távoli bolygón A HD 209458b elnevezésű, Jupiter-szerű gázóriás légkörében vízpárát találtak. A bolygó tőlünk 150 fényévre, a Pegazus-csillagképben található. Ez az első eset, hogy egy a Naprendszeren kívül található bolygón sikerült víz nyomát kimutatni. |
A növényekben található klorofill a napfényt a fotoszintézis során energiává alakítja. Régóta ismert, hogy a földi növények több kék és vörös fényt nyelnek el, zöldet viszont kevesebbet – ennek oka azonban eddig nem derült ki.
Most arra a következtetésre jutottak, hogy a vörös fényből éri el a legtöbb a növényeket bolygónkon, valamint a kéket tudják a legkönnyebben feldolgozni. A növények tehát a szükséges mennyiségű fényt ebből a két színű változatból nyerik; a növényeknek egyszerűen nincs szükségük a zöld fényre, ezért visszaverik – ezért látjuk zöldnek a leveleket.
A kutatók szerint úgy tűnik, a növények mindig az elérhető „legjobb” fényt használják fel. Más bolygókon, ahol más színspektrum dominál, talán több zöld, vagy még több kék fényt nyelnek el a növények, a szükségtelen mennyiséget pedig visszaverik, más színkombinációkat létrehozva.
A kutatás egyik vezetője, Vikki Meadows elmondása szerint a számtalan különböző bolygón a fotoszintézis lehet az egyik közös dolog. Ha életet akarunk találni, keressük a fotoszintézist – fogalmazott Meadows.
Hogyan erősítheti memóriáját? Felejtsen!Veszélyben a világ leggyönyörűbb helyei - képek
Az amerikaiak rettegett csodafegyvere, a GPS
Űrnagyhatalom lesz Magyarország? (hanganyag)
Forrás: Reuters, BBC