Mihez kezdesz, lengyel alapkamat?
A munkanélküliség még mindig az egyik legnagyobb az EU-ban, de folyamatosan csökken: augusztusban a hazai szabvány szerint számolva 12,0 százalékos volt. Tavaly augusztusban 15,5 százalékos volt az állástalanok aránya.
Mindez arra vall, hogy a Lengyel Nemzeti Bank folytatni fogja kamatemelés-sorozatát, habár az előrejelzéseket újabban kissé megzavarja, hogy a nyáron, a korábbi szigorítások hatására, már visszaesett az infláció, miután korábban rendszeresen gyorsult.
A tizenkét havi infláció augusztusban 1,5 százalékra esett. Júliusban 2,3 százalékos volt.
Elemzők általában úgy vélik, hogy a nagyon szegényes szintről indult fogyasztásnövekedés miatt a komolyabb inflációs következmények csak lassan jelentkeznek majd, de azt senki sem jósolja, hogy a Lengyel Nemzeti Bank türelmes lenne legalább ez év végéig.
A Bank legközelebbi kamatdöntése szerdán lesz, a nemzetközi hitelpiaci bizonytalanság miatt az elemzők most változatlanságra számítanak, de a bank pénzügypolitikai tanácsának egyik tagja, Dariusz Filar már a legutóbbi, augusztus végi kamatemelés után úgy nyilatkozott, hogy további szigorítások lehetnek szükségesek. A tanács egy másik tagja, Marian Noga, központi bankártól szokatlan módon, egyenest három további szigorítást valószínűsített a jövő év közepéig, nem sok találgatásra hagyva teret az elemzőknek. Azt mondta, az idén egy, jövőre két kamatemelésről dönthetnek még. Az elemzők legkésőbb novemberre várják a következő szigorítást, és nem két, hanem három további emelésre számítanak jövőre.
A bank augusztus végén negyed ponttal 4,75 százalékra emelte irányadó referenciarátáját, a nagy béremelkedéssel, azzal összefüggésben a termelékenység gyengülésével, az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása miatt érezhető inflációs nyomással magyarázva az intézkedést.
A lengyel központi bank az április és a június után ezzel harmadszor szigorított az idén. Előtte a 4,00 százalékos szint rekord alacsony volt.
Simor: egyértelmű volt
Bridgestone-gyár nyílik Lengyelországban
A cseh korona a tartalékvaluta
Nyárig kell várni a magyar felértékeléssel
MTI