1p
A magyar szállodaipar nem a legfényesebb korszakát éli, csökkenő bevételek mellett növekvő költségek jellemzik, nem kerülik el a létszámleépítések, a hitellehetőségek pedig befagytak. Budapest egy felmérés szerint 74. azon a listán, amelyiken a fő konkurenciát jelentő Bécs a második. A Magyar Szállodaszövetség értékelte a helyzetet
A magyar szállodaipar nem a legfényesebb korszakát éli, csökkenő bevételek mellett növekvő költségek jellemzik, nem kerülik el a létszámleépítések, a hitellehetőségek pedig befagytak. Budapest egy felmérés szerint 74. azon a listán, amelyiken a fő konkurenciát jelentő Bécs a második. A Magyar Szállodaszövetség értékelte a helyzetet.

Erdei János, a Magyar Szállodaszövetség elnöke a budapesti szállodaipar aktuális helyzetéről azt mondta: az elmúlt években 17 százalékkal csökkenő bevétel mellett 28 százalékkal növekedtek a költségek, így a szállodák eredményessége akár 25-30 százalékkal is csökkenhetett. "Az iparág legfőbb gondjai, hogy a csökkenő kereslettel növekvő kapacitások jelentkeztek, a hosszú távú komplex fejlesztési stratégia teljesen hiányzik és fennáll sajnos a turizmus szereplői között egyfajta kommunikációs zavar" - fogalmazott Erdei.

A negatívumok következményei a minőségromlás, a létszámleépítések (átlagosan 10 százalékkal csökkent a munkavállalók száma), a felújítások elhalasztása és a hitelforrások elapadása - mondta a szakember. "Jellemzően még a bővítésekhez sem adnak hitelt a bankok, nagyon rossz híre lett a magyar szzállodaiparnak. Jelenleg a hitelek összege becsléseink szerint  500-1000 milliárd forint között van valahol" - tette hozzá.

2011-ben a világturizmus fejlődése elindult, amin belül Magyarország szállodaiparának fejlődése 4,7 százalékon állt, gyengébben, mint Ausztriáé (9,2 százalék), vagy Lengyelországé (6,2 százalék). Európa 28 országa közül csak 5 országot tudtak megelőzni foglaltságban a magyar szállodák, átlagárban pedig még rosszabbul állunk, ugyanis csak Litvániában és Észtországban voltak alacsonyabbak az árak, mint itt.

Bele kéne lendülni

"Budapest a 74. helyen van az Economist Intelligence Unit felmérése szerint a világ legélhetőbb városainak 140-es listáján, Bécs a második. Ha pedig Budapest nem jól szerepel, akkor az egész iparág válságba kerül" - hívta fel a figyelmet Erdei jános.

A Szállodaszövetség elnöke kitért a megvalósult tervekre, melyek közül az üdülési csekkek adómentességének visszaállítását és adótartalmának csökkentését és a SZÉP kártya bevezetését említette. Amik megvalósultak, de problémásan, azok a nemzeti marketing keret növelése és az idegenforgalmi adó korábbi állami kiegészítésének visszaállítása. "Nem valósult meg legfontosabb lobbicélunk, a szállodai és vendéglátó áfakulcsok csökkentése, ahogy az OEP-finanszírozás kérdésének megoldása és a normális hitelfeltételek megteremtése sem" - mondta el a hiányosságokat Erdei János, a tervek közül pedig a Magyar Nemzeti Kongresszusi Iroda létrehozásának fontosságát emelte ki.

Budapest arca

Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség tiszteletbeli elnöke elmondta, a válság hatására óriási visszaesés volt Budapesten, főleg az üzleti és konferencia-turizmusban. Az ágazatnak a legnagyobb segítséget a vállalkozásbarát környezet, valamint a turistafogadás feltételeinek megteremtése jelenthetné, amik közül Niklai kiemelte, hogy Budapest éjszakai élete egyáltalán nem olyan rózsás, mint ahogy sokan beállítják.

Kiemelte még, fontos lenne a főváros turisztikai marketingjének erősítése, külföldön és belföldön is, hiszen például a vidékiek rendkívül kis számban érkeznek a fővárosba, ha utaznak, sokkal előbb választanak más külföldi várost úticélul. "A marketing témához kapcsolódik Budapest ikonjának kitalálása, az attrakciófejlesztés - Budapest Szíve Program folytatása, a Duna bekapcsolása a turizmusba, kerékpárutak -, események, rendezvények nagy számú szervezése és egy erőteljes nyitás a fiatalok felé" - mondta el a szövetség volt elnöke.

A szakmának is együtt kell gondolkodnia, kampányokat kell előkészítenie, és a minőség megtartása és javítása mellett is meg kell tartaniuk egyediségüket - tette még hozzá Niklai Ákos.

Kovács István, az MSZSZ főtitkára a 7 európai ország által alapított Hotel Stars Union projektről azt mondta: az alapítók és a később csatlakozók azonos követelmények alapján minősítik országaikban a szállodákat. Az MSZSZ lett a szövetség magyarországi képviselője, a rendszer 2010 végén indult be. "200-300 minősítéssel kalkuláltunk, végül 220 szálloda regisztrált, 40 minősítése fejeződött be. A jelentkezők zöme 3-4 csillagos szálláshely, összesen 8 darab 5 csillagos szálloda regisztrált, a szállodák harmada budapesti. Ennek a rendszernek a lényege, hogy általa egy európai követelményrendszerhez alkalmazkodunk " - fogalmazott a főtitkár.

 

Privátbankár - Acsai N. Ferenc

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG