A végrendelet hatálytalansága azt jelenti, hogy az érvényes örökhagyói jognyilatkozat megtétele után olyan változás (körülmény) állott be, amely miatt a célzott végrendelkezői joghatás nem áll be. A végrendelet hatálytalansága tehát csak akkor jöhet szóba, ha a végrendelet érvényes.
Jogi természetét tekintve a végrendelet hatálytalansága megegyezik a végrendelet érvénytelenségével: csak megtámadás esetén állhat be és a hatálytalanság megállapítására vonatkozó igény nem évül el.
Hatálytalanság következik be visszavonás esetén. Erre, ha a törvény másként nem rendelkezik, a végrendelet tételére vonatkozó szabályok irányadók. Leggyakrabban a végrendelkező nyilatkozata, új végrendelet készítése értelmezhető visszavonásnak.
Az írásbeli magánvégrendelet hatályát veszti akkor is, ha azt a végrendelkezésre képes örökhagyó, illetőleg az ő beleegyezésével más megsemmisíti, vagy az örökhagyó az akaratán kívüli megsemmisítésbe belenyugszik. Fontos tudni, hogy megsemmisíteni mindig az eredeti okiratot kell, a fénymásolt vagy más módon sokszorosított példányok megsemmisítésének nincs joghatálya.
Nem szünteti meg az írásbeli végrendelet hatályát, ha a megsemmisülés az örökhagyó akaratán kívüli okból történt - például tűzesetben odaveszett -, de ilyenkor bizonyítani kell, hogy egyáltalán volt írásbeli végrendelet, majd annak a tartalmát is.
A közjegyzőnél tett írásbeli magánvégrendelet hatályát veszti a visszavétellel is, kivéve, ha a letett irat az írásbeli magánvégrendelet kellékeinek másként is megfelel. A szóbeli végrendelet hatályát veszti akkor is, ha az örökhagyó a szóbeli végrendelkezés feltételéül szolgáló helyzet megszűnése után megszakítás nélkül legalább 3 hónapon át nehézség nélkül alkothatott volna más alakban végrendeletet.
Egy helyre kerülhetnek a végrendeletek
Ok nélkül félünk az elektronikus okiratoktól
Sokan nem tudnak mit kezdeni örökségükkel
MTI