Milliós kártérítés az orvosi tévedés miatt
Összesen nyolcmillió forint nem vagyoni és csaknem egymillió forint vagyoni kártérítést ítélt meg a végtagfejlődési rendellenességgel született mezőkovácsházi kislány szüleinek jogerős döntésével a szegedi táblabíróság hétfőn.
A harmadrendű felperes kislány önálló kártérítésre nem jogosult. Súlyos végtagfejlődési rendellenességének kialakulása nem orvosi mulasztás következménye, hanem genetikai vagy más okok miatt következett be - mondta Kissné Koch Ágnes tanácsvezető bíró a döntés indoklása során.
Az anya, az ügy másodrendű felperesének terhességét 2004. augusztusában diagnosztizálták. Az anya késői orvosi jelentkezése miatt az igen lényeges 12. heti, a magzat anatómiai áttekintésére szolgáló ultrahang vizsgálatra nem kerülhetett sor. A kismama első szakorvosi vizsgálatát szeptember 9-én, terhességének 18-19. hetében végezték el az orosházi kórházban. Az első ultrahangos vizsgálatot egy héttel később egy újabb kivizsgálás követette. A második vizsgálat során a házaspár "fogadott" nőgyógyásza a magzat combcsontját nyolc milliméterrel rövidebbnek mérte, mint az első alkalommal, ám az eredményt nem vetette össze a korábbi lelettel. Mindkét alkalommal megállapította, hogy durva fejlődési rendellenesség nem látható.
A kislány 2005. január 31-én született császármetszéssel az orosházi önkormányzati kórházban mind a négy végtagjára kiterjedő súlyos végtagfejlődési-rendellenességgel. A gyermek már számos orvosi beavatkozáson átesett, és egész életében gyógykezelésre, ellátásra szorul. A bíróság szerint a kezelő orvosnak észlelnie kellett volna a két ultrahang lelet közötti eltérést és ennek következményeként további vizsgálatokat kellett volna végeznie. Ennek során esetleg mód lett volna a fejlődési rendellenesség felismerésére, és ezt követően a terhesség megszakítására.
Büntetnék a gazdaságtalan gyógyszerfelírást
A pénz miatt halasztanák a szülést a német anyák