Minden drágább, kivéve a textilgyártást
A közlemény szerint az ipar belföldi értékesítési árai 2008 júliusában az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal, a 2007. júliusival összehasonlítva 13,3 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai az előző hónaphoz viszonyítva 2,1 százalékkal, az egy évvel korábbiakhoz mérten 3,4 százalékkal csökkentek.
A KSH korábbi közlése szerint az ipari termelői árak júniusban az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbinál viszont 4,6 százalékkal voltak magasabbak. Az ipar belföldi értékesítési árai júniusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal nőttek, a 2007. júniusival összehasonlítva 12,1 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai az előző hónaphoz viszonyítva 1,4 százalékkal, az egy évvel korábbiakhoz képest 0,8 százalékkal csökkentek.
Tavaly júliusban az ipari termelői árak az előző havinál 0,4 százalékkal voltak magasabbak, a 2006. júliusihoz képest viszont 2,8 százalékkal csökkentek.
Az ipar belföldi értékesítési árai 2007 júliusában az előző hónaphoz képest minimális mértékben, 0,1 százalékkal, a 2006. júliusival összehasonlítva pedig 6,2 százalékkal emelkedtek. Az exportértékesítés havi termelői árai az előző hónaphoz viszonyítva 0,6 százalékkal emelkedtek, az egy évvel korábbiaknál viszont 9,9 százalékkal voltak alacsonyabbak.
Az idén júliusban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 0,7 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A legnagyobb mértékű árnövekedés, 3,5 százalék az elmúlt hónapokhoz hasonlóan ismét a kőolajfeldolgozás ágazatban következett be.
A feldolgozóipari átlagot meghaladó, 1,8 százalékos havi áremelkedést mért a KSH a vegyi anyag, termék gyártása ágazatokban az alapanyagok drágulásának következtében, illetve a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása ágazatban - 1,3 százalék -, amit február óta minden hónapban elsősorban a fémalapanyagok árának növekedése és az energiaáraknak a termelési költségekben való megjelenése okoz.
A KSH szerint számottevő, 0,7-1,0 százalékos árcsökkenés következett be a fafeldolgozás, a járműgyártás, valamint a bőrtermék és lábbeli gyártása ágazatokban. A többi feldolgozóipari ágazatban 0,6 százalékos csökkenés és 0,3 százalékos növekedés közötti árváltozást mért a hivatal.
Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazatban júliusban összességében 2,2 százalékkal nőttek az árak, elsősorban a július 1-jétől végrehajtott, átlagosan 6,1 százalékos hatósági gázáremelés következtében.
A KSH szerint 12 havi összehasonlításban - a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve - a legnagyobb mértékben, 34,8 százalékkal a kőolajfeldolgozás szakágazatban nőttek az árak. A meghatározó súlyt képviselő élelmiszer, ital, dohány gyártása, illetve a fémfeldolgozási termékek gyártása ágazatban egyaránt 12,7 százalékos áremelkedés volt.
A KSH adatai alapján árcsökkenés - 2,8 százalék - csak a textília, textiláru gyártása ágazatban volt, a többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés üteme 0,4 százalék és 7,9 százalék között alakult.
A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 10,9 százalékkal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 18,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Az ipar forintban mért exportértékesítési árai júliusban az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal tovább mérséklődtek, 12 havi összehasonlításban 3,4 százalékkal csökkentek.
A magyar fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 4,4 százalékkal, a dollárhoz képest 5,7 százalékkal, a 2007. júliusival összevetve az euróhoz mérten 6 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 18,3 százalékkal erősödött.
Tovább csökkent az ipari drágulás üteme
27 éves csúcson a termelői árak
MTI