A szűk két hét alatt viszont sok minden megtörtént - és sok minden nem történt meg - az olimpián, ami alaposan lelombozta a magyarokat. Ha a szavazás mostani állására pillantunk, jól látszik: nem csak azokkal az érmekkel nem számolnak az olvasók, amiket már ténylegesen el is buktunk, hanem a hátralévő versenyszámokkal kapcsolatban is eluralkodott a reménytelenség.
Több mint 13 ezer szavazat érkezett hétfő reggelig, a számok a teljes pesszimizmusról árulkodnak. Hatodikán még az olvasók kevesebb mint egyötöde gondolta azt, hogy legfeljebb 3 darab aranyat tudnak begyűjteni sportolóink a teljes olimpián; a mostani állás szerint azonban már majdnem a szavazók fele, mintegy 43 százaléka adta le a voksát a nullától háromig tartó kategóriára.
A szavazók ugyanolyan arányban számítanak 4-6 aranyra, mint alig két hete: közel 3600-an adták erre voksukat, ők az összes szavazó 27,4 százalékát jelentik. 38-ról 19 százalékra zsugorodott azok aránya, akik 7-9 aranyérmet is el tudnának még képzelni az olimpián, azok száma pedig, akik akár 10-nél több magyar aranyérmen sem lepődnének meg, értelemszerűen gyakorlatilag nem gyarapodott az első csalódások óta.
A 10 napon át tartó aranyínség tehát alaposan elvette a szavazók bizalmát a jó folytatással kapcsolatban. Hétfőn kezdőndek a kajak-kenu számok selejtezői, versenyben van a férfi és női vízilabda-válogatott, a női kézilabda-válogatott. Csütörtökön rendeznek döntőket öttusában, de döntőbe jutott például Fazekas Róbert diszkoszvető is. Mindezek ellenére mégis legfeljebb 3 aranyra számít a többség.
A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Schmitt Pál is kénytelen volt átértékelni számításait. A sportvezető korábban minden éremből, így aranyból is hatot várt a magyar sportolóktól, ám a 18-ból 6 dobogós helyezés már biztosan elveszett. Schmitt úgy kalkulált, a vívás, az öttusa, az egyik csapatjáték mellett a kajak-kenusok két aranyat szereznek, amihez még egy "meglepetés-arany" is társult volna (ilyen lehetett volna például a birkózó Fodor Zoltán érme is, ám ő végül a döntőben kikapott, így a rendkívül szép teljesítményként értékelhető ezüstérem lett az övé).
A Korea elleni mérkőzés után a kézilabdás lányok esélyei már nem csak az aranyéremmel kapcsolatban kétségesek, bár a feltámadásban természetesen nagyon bízunk. Öttusában egy kiújult sérülés rontja Horváth Viktor esélyeit, az Athénban doppingbotrányba keveredett Fazekas olimpiai felkészülését szintén sérülés miatti hosszú kihagyás hátráltatta. A női kajakosoknál az edzőnő, Fábiánné Rozsnyói Katalin és a versenyzők közötti feszültség borzolta a kedélyeket, a férfiak versenyére Kolonics György szomorú tragédiája vet árnyékot. Az eredmények eddigi elmaradása pedig az egész olimpiai csapatra negatívan hathat - ám nem akarjuk kizárni annak lehetőségét sem, hogy a sportolókra nehezedő egyébként is nagy olimpiai nyomás mellett fellépő újkeletű eredménykényszer csak "felpaprikázza" sportolóinkat, még jobb teljesítményre ösztönözve őket. Hajrá!
A kormány kérése
A kormány arra kér minden nyilatkozó sportvezetőt és sportdiplomatát, hogy a versenyek lezárultáig kizárólag a sportolók eredményes versenyzését tartsák szem előtt, és ezért tegyenek meg mindent, ne pedig a felelősség áthárításával, és helyenként sportszerűtlen vádaskodással foglalkozzanak - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő.
Budai Bernadett szerint különösen fontos ez azoknak a sportdiplomatáknak az esetében, akiknek kötelessége a magyar olimpikonok sikeres szereplésének elősegítése még akkor is, ha közben politikai szerepet vállalnak.
"Ne engedjük, hogy az ilyen nyilatkozatok demoralizálják a még versenyző csapatokat" - fogalmazott a szóvivő.
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke úgy vélte nyilatkozatában, hogy az alulfinanszírozottság térdre kényszerítette a sportot. Az elnök, aki a Fidesz európai parlamenti képviselője, úgy fogalmazott: "talán mi vagyunk az egyetlen európai ország, amely költségvetésének alig 0,2 százalékát fordítja az egészséges életmódra és a sportra. Általában 1 százalék felett van az előirányzat, a nálunkénál lényegesen nagyobb költségvetésekből. A kormány egyet tehet, hogy elhatározza, ezeket a dolgokat a jövőben a mostaninál nagyságrendekkel magasabb szinten finanszírozza".
Amikor még bíztunk: a cikk előzménye >>
Nem bírjuk a koránkelést: este nézünk olimpiát
Az átlagnál jobban értjük Kínát
Gyurcsány már Pekingben szurkol
Gazdaggá teszi az olimpia a jegyüzéreket
Itt a vége: megközelítettük a legvégső határt
Bejött a spekuláció: az évtized reklámfogása
Szurkolói roham: csak lassan a testtel!
Privátbankár