1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nemzetközi összehasonlításban még bőven van hová nőnie a budapesti irodapiacnak, kérdés azonban, elbírja-e a piac a hatalmas kínálatot
Nemzetközi összehasonlításban még bőven van hová nőnie a budapesti irodapiacnak, kérdés azonban, hogy a keresleti oldal aktuális növekedése lépést tart-e ezzel a fejlesztési dinamikával, elbírja-e a piac a hatalmas kínálatot - áll az iroda.hu elemzésében.

Számos cikk foglalkozik a 2007-ben piacra kerülő közel 200.000 négyzetméternyi A kategóriás irodával, melynek többsége spekulatív beruházás. A fejlesztők számára konkrétan jelentkező dilemma, hogy az alapvetően két csoportra osztható bérlők mely szegmensére koncentráljanak. Mint korábbi elemzésünkben már említettük egyfajta csoportosítás szerint alapvetően két módja van bérlőszerzésnek, egyrészt új cégekkel, amelyeknek még nincs Magyarországon székhelyük, megtölteni az irodaházakat, illetve a már a piacon lévő cégeket megcélozva átcsábítani őket magasabb kategóriájú, újabb épületbe.

Új irodaházak feltöltése

Az újonnan megjelenő cégeknek új irodát eladni viszonylag egyszerű, egyértelmű. De mi a helyzet azokkal, akiket szerződésük lejártával új helyre való költözésre akarnak ösztönözni? Az új fejlesztések szinte mindegyike A kategóriás projekt. Kérdés, hogy azok a bérlők akik már a magyar piacon vannak, milyen típusú épületekből fognak elvándorolni?

A bérlő minél jobb irodát keres minél olcsóbban, azonban a cég jellegétől, a speciális igényeitől függ, hogy mi a jó egy-egy vállalatnak. Sokan az autópálya könnyű elérhetőségét, a jó tömegközlekedési feltételeket, a metró közelségét, a megfelelő parkolási viszonyokat, a díjzónákból való menekülést, a modern szolgáltatásokat, vagy egyszerűen a magas presztízsű környezetet részesítik előnyben akkor, amikor irodát váltanak, amikor új építésű irodaházba költöznek. A területi adottságokon kívül természetesen a bérlők elsődleges szempontnak tekintik az új, korszerűen felszerelt, igényes irodabelsőket is, ezért a piacon megfigyelhető egy ún. minőségi átrendeződés: A- -ból új A + irodaházba; B-ből A- -ba, lakásból, villából, B-be, A- -ba való költözés.
Számoljon velünk!


Ha méret alapján szeretnék egy térképet megrajzolni, abból világosan kitűnik, hogy a nagyobb területigénnyel rendelkező cégek a városból kifelé mozdulnak. Jó példa erre a Vodafone új irodaházba történt költözése, amely kinőve régi helyét, a belvárosból IX –be költözött, itt bérel 12.000 négyzetméternyi területet. Ehhez hasonlóan a Sanoma 9.000 négyzetméteres igéynével költözött a III. kerületi Szépvölgyi irodaparkba. Akad azonban egy-két kivételtől is, mint pl. az E-On amely a belváros szívében foglalt el nagyobb irodaterület.
Az új építésű irodaházak leggyakoribb bérlői A- kategóriából költöznek be, mely épületek az elmúlt 10 évben épültek az akkori műszaki, technológiai ismérveknek megfelelően azonban ma már ezek elavultabbnak számítanak. Ezek a bérlők az évenkénti indexálásnak köszönhetően közel olyan magas díjat fizetnek bérleményükért, amelyért ma új irodaházba lehet költözni, természetesen csak a szerződés lejárta után.
Új technológiák, hatékonyabb üzemeltetés, rugalmasabb kihasználtság, sorolhatnám azokat a paramétereket, amelyek miatt vonzóbb az új irodaház, miközben gyakorlatilag nem drágább, mint az ezelőtt 3-5 évvel kötött szerződés a jelenlegi helyen. A kérdés csupán annyi vállalják-e a költözés bonyodalmait?

Megüresedő A kategóriás épületek feltöltése

Mi történik azokkal a házakkal, amelyekből az újonnan átadott irodaházakba vándorolnak a bérlők? Az A- -ból kiköltöző ügyfelek után maradt szabad terüteket, hiszen ezek korszerűbbek, magasabb műszaki színvonallal rendelkeznek (liftek, légkondi, ..) és relatív alacsony áron (9-11 EUR/hó) lehet majd hozzájutni, hiszen a tulajdonosok minél előbb értékesíteni szeretnék relatív hosszú időre ezeket a területeket. Természetesen ezekre is van és lesz kereslet, több alternatíva áll rendelkezésükre.
Egyik ezek közül, hogy még mielőtt elveszítenék bérlőiket a szerződések lejárta előtt leülnek a bérlőkkel és szavatolják az épület felújítását, műszaki korszerűsítését, illetve megpróbálják mindazokat a szolgáltatásokat biztosítani mint az új épületek, ami nem minden esetben lehetséges. Ezt több Budapesti irodaháznál lehet most illetve a közeljövőben megfigyelni.
Másik lehetőség, hogy egyszerűen árat csökkentenek és leírják a veszteséget, viszont megtartják a bérlőt, vagy könnyebben kiadhatóvá teszik az épületet. Az árcsökkentés hatására a kedvező bérleti díj elérhető közelségbe kerül eddig B kategóriás épületben székelő cégeknek és lehetőségük nyílik magasabb minőségű épületbe költözni. B kategóriás épületből köszönhetően a jellemzően határozatlan idejű szerződéseknek (szemben az A kategóriában megszokott 3-5 évvel) szinte bármikor lehetőség van a bérlők elköltöztetésére.
A közeljövőben valószínűsíthetően azok a cégek költöznek magasabb kategóriájú épületbe, amelyek felfutóban vannak, már fontos a reprezentáció, illetve növekedett az ügyfélforgalom, ilyenek lehetnek IT vállalkozások, internetes cégek.

B kategóriás épületek feltöltése

Sok olyan cég van akinek ideális a B kategória, hiszen az irodán kívül nagy raktárigénye van és ez nem valósítható meg az új projektekben, de jellemző a B kategóriás ingatlanokra az is, hogy parkolás megoldott, hiszen nem reprezantatív helyszínen, hanem mellékutcában, peremkerületekben helyezkednek el. Mint egy korábbi írásunkból kiderült „Élet az A kategórián kívül…” egy B kategóriás ingatlan bérleti díja még mindig alatta marad az A- épületnek, ez visszatarthat ügyfeleket, emellett nem kell elkötelezniük magukat 3 évre hiszen határozatlan bérleti szerződéseket is köthetnek, kisebb területigényt is be tudnak fogadni. A kisebb területigény kielégítése viszont lehetőséget teremt arra, hogy esetleg lakásokból, villa épületekből ügyfeleket vonzanak át B kategóriás épületbe, hiszen extra szolgáltatásként porta szolgálat, parkoló, akár büfé is lehet az épületben.

A bérlők átrendeződése elkerülhetetlen folyamat, ideiglenesen maradásra lehet bírni egy-két céget, de egyrészt hosszú távon a folyamatos bővülést nehéz kielégíteni, másrészt pedig előbb-utóbb az ingatlanok felújítása elkerülhetetlen.
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG