Mindenki ott lesz a mai ötpártin
A találkozó előkészítené a parlamenti pártok elnökeinek és frakcióvezetőinek részvételével tartandó politikai csúcs összehívását - írta Kóka János és Herényi Károly a frakcióvezetőknek címzett levélben.
A dokumentum szerint a közös megoldásokat kereső szombati nemzeti csúcsnak elsősorban szimbolikus jelentősége volt, ezzel megkezdődött a párbeszéd a pártok között, de a hétvégi rendezvény önmagában nem nyugtatta meg a piacokat. A két politikus a levélben kiállt a stabilizációs és adóreform-alap létrehozása, az állami kiadásokat szabályozó költségvetési plafontörvény megalkotása, valamint az adóreform menetrendjének rögzítése mellett.
Gyurcsány Ferenc kedden, a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában a kezdeményezés kapcsán azt mondta: jó irányba haladunk, végre szakmai kérdésekről tárgyalunk.
Az SZDSZ hajlandó közeledni a kormányhoz
Azért van szükség a mai ötpárti egyeztetésre, mert bár a kormánynak a gazdaság fehérítése és az adórendszer egyszerűsítése kapcsán tervezett intézkedési iránya jónak látszik, "az ördög a részletekben lakozik", ezért közösen kell áttekinteni a javaslatokat; az SZDSZ elnöke erről az MTI-nek adott interjúban beszélt.
Fodor Gábor kiemelte: már a múlt szombati nemzeti csúcson is elmondta, hogy van jó néhány javaslat az asztalon, amelyekkel kezelni lehet a kialakult válsághelyzetet, és most mindenkinek félre kell tennie presztízsszempontjait, mert a legfontosabb az, hogy mi a legjobb az ország számára.
Arra a felvetésre, hogy megkezdődött-e a közeledés az SZDSZ és az MSZP között, Fodor Gábor azt felelte, a világgazdasági válság hatásai Magyarországot is érintik, emiatt sok mindent újra kell gondolni, mert az országnak stabilitásra és kiszámíthatóságra van szüksége. Hozzátette: amit az SZDSZ ellenzéki pártként megtehet, azt az ésszerű javaslatok mentén meg kell tenni.
Jó jel, hogy a kormányban a jelek szerint megvan a kompromisszumkészség, ezért az SZDSZ is hajlandó közeledni - fogalmazott Fodor Gábor. Példaként említette, hogy az adóreformban szereplő javaslataik között nem az adócsökkentést szerepeltetik az első helyen a következő időkben. Hangsúlyozta: ez nem jelenti azt, hogy lemondanak az adóreformról.
A kormánynak a válság kapcsán meghozott döntéseiről az ellenzéki pártelnök azt mondta, a kezdeti lassú reakciók után, ha kissé késlekedve is, de a kabinet megtette a szükséges lépéseket. Most viszont a stabilitás megteremtésére és széles körű politikai konszenzusra van szükség.
Ötpártin folytatják a nemzeti csúcsot
Gyurcsány: Bízhatunk Magyarországban
Gyurcsány: bankválság nem lesz, de fájni fog
Politikai manipuláció okozta a magyar válságot?
Orbán: új miniszterelnökért kiált a forint
MTI