1p
Magyarország akár jövőre tagja lehet az ERM-2 árfolyamrendszernek, és arra is van esély, hogy a térségbeli uniós tagállamok előtt vezesse be az eurót
Magyarország akár jövőre tagja lehet az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező ERM-2 árfolyamrendszernek, és arra is van esély, hogy a többi térségbeli uniós tagállam előtt vezesse be az európai közös valutát - áll az egyik vezető londoni befektetési ház előrejelzésében. Ez a prognózis már nem először hangzik el a Cityben.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlege - elismerve, hogy ez könnyelműségnek tűnhet - arra vállalkozott, hogy vázlatos előrejelzéseket adjon az európai és a  környező felzárkózó térség következő évtizedére.

Ennek egyik kiemelt pontja a jövő évi magyar ERM-2-csatlakozás és a többi tagjelöltet megelőző euróbelépés valószínűsítése. A BoA-ML londoni elemzői szerint a befektetői közösségben egyelőre kevesen mérik fel, hogy mekkorát javult a magyar költségvetés helyzete.

 A BoA-ML londoni elemzői szerint azoknak a befektetőknek a zömét, akikkel a cég kapcsolatban van, "meglepte" a Magyarországon végrehajtott költségvetési konszolidáció mértéke.
   
A ház azt jósolja, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez. A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint Csehország, Lengyelország és Románia várhatóan ennél később lehet tagja a valutauniónak, "miután rendbe szedték költségvetésüket".
   
A BoA-ML londoni részlege már egy minapi elemzésében is méltatta a magyar államháztartási erőfeszítéseket. A ház szakértői a hónap közepén kiadott előző értékelésükben azt írták: Magyarország minden idők egyik legnagyobb költségvetési kiigazítását hajtotta végre a felzárkózó térség történetében, és ennek révén államháztartási pozíciója a legerősebbek között van az egész világon.
   
Más nagy londoni házak korábbi elemzéseiben is szerepelt az a prognózis, hogy Magyarország kerülhet be elsőként az euróövezetbe a térségi tagjelöltek közül. A JP Morgan bankcsoport néhány hete kiadott londoni elemzésében azt írta: a magyar kormány által elkezdett szerkezeti reformok a cég szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be a közös valutát, mint Lengyelország és Csehország.
  
A ház szerint a magyarországi államháztartási konszolidáció lehet a legjobb követendő példa a súlyos adósság- és hiányproblémákkal küszködő, a hitelminősítők által nemrégiben többször is visszaminősített, euróövezeti tag Görögország számára is. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - írták a JP Morgan londoni elemzői.
   
Más citybeli elemzők azonban nincsenek meggyőződve arról, hogy Magyarország megelőzheti a térségi tagjelölteket az eurócsatlakozással. A Goldman Sachs londoni elemző és befektetési részlegének nemrégiben kiadott felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint a pénzügyi válság visszavetette a közép-kelet-európai EU-tagállamok euróövezeti csatlakozási menetrendjét, és jóllehet az országcsoport a megingás után visszatér a konvergencia-pályára, 2015 előtt most már nem valószínű csatlakozásuk a valutaunióhoz.
   
A GS londoni szakértői Magyarország euróövezeti csatlakozását 2015-2016-ra jósolták, arra a véleményükre hivatkozva, hogy a magyar államadósság-ráta visszacsökkentése a 60 százalékos felső maastrichti tűréshatárra éveket vesz igénybe.
   
Az HSBC bankcsoport londoni részlege Magyarországról kiadott minapi költségvetési elemzésében azt valószínűsítette, hogy Magyarország - jóllehet ez nem előírás - csak az EU túlzottdeficit-eljárásának lezárulta után, potenciálisan 2012-2013-ban lép be az ERM-2-be. Az HSBC ennek alapján 2014-2015-re tette a magyar euróövezeti csatlakozás valószínű legkorábbi időpontját.


Önt mi zavarta a legjobban januárban? Szavazzon!

Magyarország "barnán rohad belülről"
Egyik ország sem tülekedik, hogy eurója legyen
Új év, új remények: mit lép a következő kormány?
Bajnai: paraszthajszálnyira vagyunk az eurótól
ERM II: nem sietünk sehova 
Nem ér ennyit az euró

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG