A színlelt szerződések után szeptembertől a dupla járulékalap lett a cégek APEH-mumusa - írja a Népszabadság. A cikk szerint míg ugyanis az év első felében a valós munkaviszonyt megbízási vagy vállalkozási jogviszonyként feltüntetőknek ígért ellenőrzést a kormányzat, a munkaviszonyok tisztázásának kiemelt eszköze az év végére a dupla járulékalappal kapcsolatos bejelentések ellenőrzése lett.
A nyári adócsomag bejelentésekor azt ígérték, elsősorban azoknál a bejelentőknél néz majd szét az APEH, ahol az érintett foglalkoztatott például menedzseri vagy ügyvezetői pozícióban van, vagy ha az ágazatban szokásos bérek jellemzően jóval felülmúlják a bejelentett bér összegét. A revizorok ilyenkor azt vizsgálják, hogy milyen egyéb lehetőségekkel élhet a vállalkozás bérjellegű a jövedelmek kifizetésére, juttatására.
Amelyik munkáltató nem tudja megadni a havi 125 (2007-ben 131) ezer forintos bruttó bért - ez a dupla járulékalap -, az a járulékokat fizetheti az alacsonyabb összeg után, de erről bejelentést kell tennie az adóhatóságnak - írja a lap. |
Ha az illető cég vagy személy szakmájában jellemzően magasabbak a jövedelmek, akkor nem menekülőút a minimálbért néhány ezer forinttal meghaladó bejelentett jövedelem. Bár valóstzínűleg nem kevesen élnek ezzel a módszerrel, ez is szemet szúrhat az APEH-nek - írja a lap.
A cikk szerint nem lehet megmondani, mi lehet az az elfogadhatónak tekinthető jövedelem, amit a vagyonosodási vizsgálatokon rajtakapott magánszemélyektől elvárna a hatóság. Ma ugyanis még nem ellenőrzik utólag, hogy akit megbüntettek, az megnövelte-e a hivatalosan bejelentett jövedelmét, vagy maradt minden a régiben. Jövőre ugyanakkor, a vagyonosodási vizsgálatok számának növekedésével együtt megérkezhetnek majd az utóellenőrök is - olvasható az újság mai számában.
Nem mindegy, mit vall be: harapós kedvében az APEH
Jövőre 10 ezer vagyonosodási vizsgálat az APEH-nél
További adózási tudnivalók