A pénzügyi számlák adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,8 százalékát érte el. A háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 4,6 százaléka, a nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a GDP 1,7 százaléka volt az elmúlt egy évben. Összességében a nemzetgazdaság nettó finanszírozási képessége (a külföld finanszírozási igénye) a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 1,9 százalékát érte el 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben - tudtuk meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma publikált jelentéséből. A jegybank által használt módszertan nem egyezik a KSH által számolt, és az Eurostatnak megküldött hiányadattal, így a két adatnak szükségszerűen nem kell egyeznie, viszont azokat egymásból le lehet vezetni. Az MNB előzetesen publikált számlaszintű elszámolása már jelezte, hogy a 2010-es hiánycél vélhetően nem teljesült.
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2010 negyedik negyedévének végén a GDP 80,2 százalékát tette ki (21749 milliárd forint).
Az önkormányzatok elsősorban hitelből fedezték finanszírozási igényüket
Uniós elnökségünk hatodik napján a kormányfő bejelentette, hogy Magyarország teljesítette a 2010-es hiánycélt. Ma már hivatalos, a KSH is megerősítette, amit a múlt héten Varga Mihály már sejtetett: a hiány a különadók ellenére is elszállt. Hivatalosan a GDP 4,2%-a lett a vállalt 3,8% helyett. Jelentősen csökkentek a jövedelemadó-bevételek és a tb-hozzájárulások is, a kiadásokból sem sikerült lefaragni. Részletek >>> |
90 milliárd a nyugdíjvagyonból
A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,6 százalékát érte el (1239 milliárd forint). A negyedik negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP 4,6 százaléka volt (343 milliárd forint). A magánynyugdíj-pénztári tagdíjak átirányítása a társadalombiztosítási alapokba 2010 negyedik negyedévében a pénzügyi számlákban körülbelül 90 milliárd forinttal csökkentette a háztartások finanszírozási képességét (és ugyanennyivel csökkentette az államháztartás finanszírozási igényét).
2010 negyedik negyedévében a pénzügyi eszközök esetében a betétek és a hitelintézeti értékpapírok növelése volt jelentős, miközben számottevően csökkentek az egyéb követelések. A kötelezettségek esetében a forinthitelek növekedése és a devizahitelek nagyobb mértékű csökkenése volt jellemző, ugyanakkor számottevően növekedtek az egyéb kötelezettségek.
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 1,7 százaléka volt (460 milliárd forint). A negyedik negyedéves finanszírozási képesség a negyedéves GDP 0,7 százalékát érte el (53 milliárd forint).
A negyedik negyedévben a nem pénzügyi vállalatok pénzügyi eszközeik közül elsősorban a betéteiket, a hiteleiket, tulajdonosi részesedéseiket és az egyéb követeléseiket növelték. A kötelezettségek esetében a hitelek, a tulajdonosi tartozások és az egyéb tartozások növekedése volt a meghatározó.
A külföld nettó finanszírozási igénye (a nemzetgazdaság finanszírozási képessége) 2010 negyedik negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 1,9 százalékát tette ki (507 milliárd forint). A negyedik negyedévben a külföld finanszírozási igénye a negyedéves GDP 0,3 százaléka volt (20 milliárd forint).
A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban hiteleiket, tulajdonosi részesedésüket és egyéb követeléseiket növelték, valamint betéteiket és hitelviszonyt megtestesítő értékpapírjaikat csökkentették. A tartozások közül tranzakcióból eredően elsősorban a betétek, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és a tulajdonosi részesedések növekedtek, ugyanakkor a hitelek számottevően csökkentek.
Privátbankár - Zsiborás Gergő