Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője bizonytalannak nevezte ugyan az index alakulását a BÉT nyitása előtt, de a várhatóan nagyon alacsony forgalom miatt a részvényárfolyamok további gyengülését tartotta a legvalószínűbb forgatókönyvnek mai napra.Hozzátette: a világon szinte mindenhol alacsony a forgalom és ilyenkor könnyebben gyengülnek a részvények, a BÉT-en sem tapasztalni jelentősebb vételi erőt. Annak ellenére sem, hogy az augusztus 20-i szünnapot megelőzően nagy esés volt a parketten, a Mol több mint 4,6 százalékkal gyengült és az OTP árfolyama is 3 százalékkal csökkent.
Privátbankár
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 79,31 pontos csökkenéssel, 20.227,47 ponton nyitott csütörtökön. A keddi záró értékéhez képest 0,39 százalékkal gyengült.
Veszteséggel nyitott Nyugat-Európa
Csütörtök reggel a nyugat-európai részvénypiacok veszteséggel indítottak, a visszaesés mértéke az induláskor 0,2 (FTSE-100), illetve 0,6 (CAC-40) százalék között mozgott. A nyersolajárak emelkedése ásta alá a bizalmat, fokozta az inflációs és a fogyasztói kiadások mérséklődésével kapcsolatos aggodalmakat. Tovább rontotta a hangulatot az ázsiai indexeknek a globális világgazdaság helyzete miatti csökkenése. A bankpapírok a feléledő hitelpiaci aggodalmakra estek.
Az IKB 21 százalékkal csökkent arra a hírre, miszerint a Lone Star amerikai befektető cég 90,8 százalékos tulajdonra tenne szert a jelzáloghitel-piaci válság egyik legjelentősebb német áldozatában. A Royal Bank of Scotland 2,3 percent, a BNP Paribas 1,7 , az UBS 1,6 százalékkal csökkent. Az energetikai cégek a nyersolajárak drágulásával megtámogatja javultak: a BP 0,9, a Total 0,6 százalékkal kúszott felfelé.
A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,9 százalékos eséssel 1155,35 pontra csökkent a szerdai 0,5 százalékos nyeresége után.
Csütörtökön a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 több mint 36 pontos csökkenéssel kezdett, fél óra múlva 49,9 pontos csökkenésben volt. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 több mint 45 pontos veszteséggel indult, fél óra múlva 72,0 pontos vesztségnél tartott. Párizsban a CAC-40 több mint 33 pontos visszaeséssel nyitott, fél óra múlva 57,1 pontos veszteségben volt.
Gyengélkedőben a dollár- drágul az euró
Csütörtökön az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,4822 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, 0,0080 dollárral drágább, mint szerdán későn. Egy órával korábban az eurót 1,4774 dolláron jegyezték.
Az euró drágulása összefüggésben áll a nyersolaj áremelkedésével, ami felerősítette Európában az inflációs aggodalmakat, egyben pedig lehűtötte a közeli kamatmérsékléshez fűződő várakozásokat. Valutapiaci elemzők szerint az euró tovább erősödhet, mivel az amerikai és az európai kamatszint közötti különbség aligha csökken a közeljövőben. Az amerikai bankrendszert érintő negatív hírek is elriasztották a befektetőket attól, hogy a dollárra tegyenek a közös európai valutával szemben.
Berántotta a tőzsdét a pánikszerű Mol-eladás
Vészesen zuhan a tőzsde
"Nagy pofont kapott a magyar piac"
MTI