Moszkva - Kijev: a NATO töréspont lehet
A duma szerdán fogadta el azt a dokumentumot, amelyben javasolja: amennyiben Ukrajna csatlakozik a NATO felkészülési tervéhez, vagy más jelentős lépést tesz a szövetséghez való csatlakozás útján, azt tekintsék a kétoldalú szerződés egyoldalú felmondásának, és vizsgálják meg Moszkva kilépésének lehetőségét.
A dumában április 1-jén tartott meghallgatás alapján kidolgozott dokumentumot 408 szavazattal fogadták el, vagyis gyakorlatilag minden frakció támogatta, de a vitában sokan kételyeket hangoztattak a javaslatban foglaltak célszerűségét illetően. A duma szerint az ukrán vezetés felelős azért, hogy az orosz-ukrán államközi kapcsolatok jelenlegi állapota mélységes aggodalomra ad okot, ugyanis a hivatalos Kijev katonai-politikai, kulturális és propagandalépéseket tett, amelyek célja a két ország hagyományosan baráti kapcsolataitól való eltávolodás. Emellett de facto megváltoztatja Ukrajna semleges státusát, és gyorsított asszimilációt sürgetve tömegesen megsérti az ország orosz ajkú lakosságának jogait.
Az orosz alsóház képviselői különösen a Fekete-tengeri Flotta ügyében tesznek szemrehányást Ukrajnának, megállapítva hogy előzetes konzultációk nélkül, egyoldalúan hozott döntéseket az orosz Fekete-tengeri Flotta ukrajnai tartózkodásának kérdésében, ami sérti a fennálló nemzetközi szerződéseket, amelyek a jog értelmében prioritást élveznek a nemzeti törvények s még inkább az alacsonyabb jogszabályok felett, és aláássák a kérdésről folytatott tárgyalásokat.
A dumában elfogadott dokumentum élesen felveti, hogy fokozni kell az erőfeszítéseket az Ukrajnában élő oroszok érdekeinek és jogainak védelmében. Ugyanakkor a képviselők azt is javasolják, hogy Moszkva folytassa erőfeszítéseit az Ukrajnával fennálló kapcsolatok javítása érdekében, vizsgálja meg szabadkereskedelmi övezetek létesítésének lehetőségét, és fordítson több energiát az orosz-ukrán integrációs kezdeményezések megvalósítására.
Az ellenvéleményt hangoztató képviselők egyike, Szvetlana Gorjacseva (Igazságos Oroszország) kijelentette: az ukrán vezetők igen hálásak lesznek majd a dumának ezért a szövegért, amelyből nem derül ki, hogy a cél a széthúzás elmélyítése vagy a kapcsolatok javítása. Vlagyimir Ulasz kommunista képviselő Gorjacsevával egyetértve kijelentette: ez a dokumentum egyenesen a NATO felé taszítja az ukrajnai oroszellenes erőket.
Az Interfax hírügynökség emlékeztetett arra, hogy május 12-én Konsztantyin Zatulin képviselő kijelentette: az orosz vezetőség újra felvetheti Szevasztopol hovatartozásának kérdését, ha Ukrajna megsérti a szerződést, amelynek értelmében a várost hivatalosan Ukrajnához tartozónak ismerték el. Hasonló értelemben nyilatkozott Jurij Luzskov moszkvai polgármester is, aki azt is hangsúlyozta, hogy a szovjet időkben Szevasztopol nem tartozott Ukrajnához.
Szovjet ötletet "lopnak" az oroszok
Merkel és Medvegyev Koszovóról is fog tárgyalni
Újra ehetünk ukrán szotyit
Kína és Oroszország a kalóz toplistán
Biztonságossá vált Csernobil környéke
MTI