1p
Hordozva a putyini örökséget "eklektikus" utat járt be a szuverenitására és nagyhatalmi pozíciójára igen kényes Oroszország a válságból való kilábalás során - mindeközben az államadósságuk sem szaladt el
Az oroszországi válságkezelés és a gazdaság is több paradigma jegyeit viseli magán, így annak részletesebb szemügyre vételéhez körültekintően kell eljárnunk. Moszkva világpolitikában és a gazdaságban betöltött szerepe miatt is fontos, hogy megértsük az orosz növekedési dinamika rugóit, illetve azokat az ellenhatásokat, melyek még a szovjet érából eredeztethetőek - hangzott el a MTA Világgazdasági Kutató Intézet által szervezett, könyvbemutatóval egybekötött háttérbeszélgetésen Budapesten.

"Eklektikus válságkezelés"

Az elmúlt két-három évben Európa legnagyobb területű államában a BRIC-országokra jellemző gazdasági mechanizmusok ugyanúgy jelentkeztek, mint ami a kőolajtermelőkre (OPEC-tagokra) vagy éppen a kelet-európai államokra is jellemzőek. Ehhez társul hozzá a szovjet örökség, vagyis a Putyin elnök által korábban határozottan képviselt szociális elem: az oligarchikus nagyvállalatok stratégiai partnersége mellett a kisemberek életminősége nem fordulhat rosszabbra - emelte ki az orosz gazdaság válságból való kilábalásának legfontosabb értelmezési kereteit Deák András György, a CEU EU Bővítési Központ kutatója.

Mit is takar ez pontosan? Mérete és gazdasági potenciálja miatt Oroszország tagja annak a négyesnek, mely a négy legnagyobb feltörekvő államot takarja (a BRIC-országokról van szó: Brazília, India és Kína a másik három tag), ugyanakkor azt is látnunk kell, hogy ezek közül Moszkva a leggyengébb láncszem.

Igaz ez akkor is, ha a válság előtt az orosz gazdasági növekedés potenciálját az elemzők és a nagy nemzetközi szervezetek rendre alábecsülték. A négyes másik három tagjától Oroszország nagyban eltér, főleg ha a növekedés milyenségét, minőségét nézzük. Akkor is így van ez, ha Medvegyev elnök rengetegszer említi meg a modernizáció elindítását és a csúcsiparágak, például a nanotechnológia erőteljes támogatását.

Nagynak is kell látszani

A nehézipar és a nyersanyaglelőhelyekre támaszkodó  hatalmas vállalatbirodalmak nehezen mozdíthatóak, a kőolajtermelésre fordított önköltség jelenleg Oroszországban a legmagasabb például. A hatékony technológiák beépítése és a fejlesztések elindítása azonban egyelőre - az igencsak éledező belső kereslet mellett - nemigen érdeke az oligarcháknak... Deák András szerint a mostani válságban az orosz elit így is jól teljesített, ezzel pedig erős legitimációt szerzett magának.


A volt elnök, jelenleg kormányfő: Vlagyimir Putyin. Hamarosan visszatérhet...
 
Mindehhez hozzájárul az az orosz politikai felfogás, hogy nem elég nagynak lenni, nagynak is kell látszani - e tekintetben önmagában a percepció is jelentős politikai-gazdasági mozgásteret biztosít Moszkvának, mely igenis törekszik arra, hogy több térség függőségi viszonyba kerüljön vele. Az oroszok ráadásul vámhatárokkal védik az egyes iparágakat, így például az autó- vagy élelmiszeripart, vagyis a cégek inkább betelepülnek, és onnan termelnek és exportálnak, mintsem fordítva.

Tartalékolt az orosz medve

Más tekintetben ugyanakkor Oroszország a BRIC-országok közül egyedüliként "csatlakozott" Kelet-Európához, a 2009-es 8%-os GDP-visszaesés abban az évben a 20 legnagyobb gazdasági visszaesés között volt a világon. Ez is jelzi azt, hogy a kelet-európai növekedési dinamikák megtalálhatóak Oroszországban. Oroszország kihasználja hatalmas nyersanyagtartalékait is, a kőolajból származó bevételei miatt nyugodtan összehasonlíthatjuk az OPEC-államokkal. Ugyanakkor a GDP tekintetében a nyersanyag-kitermelés már nem ér el olyan szintet, mint mondjuk a gazdagabb arab államokban- hívta fel rá a figyelmet Deák András.

Tipikusan a kőolajállamokra jellemző válságkezelési taktika volt ugyanakkor a tartalékok felhasználása. Moszkva számára az államadósság-kezelés és az eladósodás elleni lépések felerősödtek az utóbbi években, ez ugyanis nagy mértékben összefügg az ország szuverenitásával és nagyhatalmi szerepével. 2009-ben és 2010-ben is a tartalék- és olajalapokat használták fel a gazdaságélénkítésre, melynek célja leginkább a szociális biztonság fenntartása és a nagyvállalatok hitelhez juttatása volt - magyarázta a beszélgetés másik résztvevője, az MTV VKI kutatója Weiner Csaba a ki a héten megjelent "Gazdasági válság a posztszovjet térségben" c. tanulmánykötet egyik szerzője is egyben.
Igaz, hogy miközben az államadósság nem szaladt el úgy, mint ahogy azt mondjuk Görögországban vagy Portugáliában történt, a belső piacon a hitelezés, elsősorban a kkv-szektorban ugyanúgy akadozott és akadozik most is, akárcsak Magyarországon.

A nemzeti jóléti alappal is óvatosan sáfárkodtak a válság éveiben, azt a tb- és nyugdíjrendszer átszabásával sikerült nagyjából egyensúlyban tartani - államadósság-kezelésre ebből az alapból egy rubelt sem használtak fel. A válság így is megbillentette a 2000 óta szufficites költségvetést, amely a tavalyi prognózisok szerint 2015-re kerülhet újra egyensúlyba - itt az orosz pénzügyminisztérium 105 dolláros olajárral kalkulált, ha a nyersanyag ára eléri a 115 dollárt, a költségvetést már idén egyensúlyba kerülhet - mondta el Weiner.

Modernizációs törekvések - kevés sikerrel

Kelet-európai sajátosságnak tekinthető az is, hogy a válság kitörésekor emelték az orosz alapkamatot (a kőolajtermelők és a BRIC-csoport többi tagja viszont csökkentette), Moszkva elsődleges célja a rubel védelme volt, illetve az infláció féken tartása. Putyini örökséggel van dolgunk ismét, az egykori orosz elnök, aki jelenleg miniszterelnök, de befolyása jottányit sem csökkent, többször hangoztatta: Moszkvát pénzügyi központtá kell tenni, a rubelt pedig a világ vezető devizájává. Ezek a törekvések is azt jelzik, hogy Oroszország érti és felismerte: a modernizációra szükség van. Csakhogy Oroszország jelenleg annak a határán van, hogy gazdasági növekedésének dinamikáját és az elmúlt évekhez képesti viszonylagos jólétet fenn tudja tartani a jelenlegi intézményi háttérrel és technológiai arzenállal.


Modernizálni kell az országot. Jobbra Medvegyev elnök

Moszkva pénzügyi szerepének előmozdítása és a rubel szerepének felfokozása persze olyan hatalmi törekvés, amivel Moszkva megkerülhetetlenné akar válni. A nagyhatalmi pozícióból még az sem vesz vissza, hogy a modernizációhoz a XXI. századi Oroszországnak szüksége van a Nyugat segítségére. Ezt Moszkvában is pontosan tudják.

A világ pedig már megtanulta, hogy bilaterális tárgyalásain Oroszország nem fog olyan kompromisszumot kötni, amely ellentétes érdekeivel. A nagynak látszani politikája a világpolitikában eddig kifizetődő volt az oroszoknak: mindenki tisztában vele, hogy Moszkva nem hagyja, hogy diktáljanak neki.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG