MSZP: kénytelenek vagyunk megszorítani
A kabinetnek most az a legfontosabb feladata, hogy megőrizze a munkahelyeket, és ezt azokkal az intézkedésekkel lehet elérni, amelyeket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismertetett - jelentette ki a szocialista politikus.
Az MTI azon kérdésére, hogy hány embert érintenek az intézkedések, a frakcióvezető-helyettes nem kívánt becslésekbe bocsátkozni. Megjegyezte ugyanakkor, az intézkedések hatása több embert érint, mint ami a statisztikákban látható.
Mesterházy Attila szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem konkrét intézkedésekhez köti a hitelkeret megnyitását, hanem bizonyos célokat fogalmazott meg, így azt, hogy ne nőjön az államadósság, és ne csökkenjenek a bevételek. Utalt arra, hogy négyoldalú megállapodásról van szó, amelyet a magyar kormány a valutaalappal, a Világbankkal és az Európai Központi Bankkal köt meg.
A frakcióvezető-helyettes azt mondta: a biztosított összeg alkalmas arra, hogy a spekulánsokat távol tartsa, és stabilitást, biztonságot adjon a magyar állam finanszírozásához. A politikus közölte: a következő feladat a kormány számára az, hogy biztosítsa, a pénzügyi válság minél kisebb mértékben terjedjen át a reálgazdaságra. Mesterházy Attila szerint a világban mindenhol először stabilizálnak, utána tudnak növekedési programot indítani.
A Fidesz adócsökkentésre vonatkozó javaslatáról azt mondta, egy ilyen intézkedés nem rögtön hozza meg a hatást, "az a holnapi, holnaputáni problémákat nem tudja kezelni". A növekedés közép- és hosszabb távon tud eredményeket hozni - tette hozzá.
Szerinte a negatív hatások kiküszöbölése akkor a legkönnyebb, ha van együttműködés a magyar belpolitikában. "Amikor támadják az országot, nem acsarkodásra, hanem összefogásra van szükség" - fogalmazott. Egy ilyen helyzetben nem helyes, hogy a Fidesz a pénzügyi mentőcsomag ellen lázít, és pusztán pártpolitikai haszonszerzésre használja a szituációt - közölte.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerdán azt mondta: közel kétmillió ember lehet a kárvallottja a kormány által tervezett megszorító csomagnak, amelyről kiderült, hogy nem a IMF követelésére, hanem Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és kormánya saját elhatározására vezetik be.
Arra a kérdésre, hogy ha a Fidesz szerint nincs szükség a költségcsökkentésre, akkor miből lenne meg az egyensúly vagy tartalék a következő évekre, Navracsics Tibor azt mondta: elindíthatná a gazdasági növekedést, és az ebből következő többletbevételek feleslegessé tennék a megszorításokat, ha a Magyarországra érkező uniós forrásokból a jelenlegi 3 százalék helyett 30 százalékos arányban részesülnének a kis- és közepes vállalkozások.
Az IMF, a Világbank és az Európai Unió kedd éjszaka megegyezett arról, hogy 25,1 milliárd dolláros gazdasági mentőövet kap Magyarország.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
Gyurcsány: ebben a helyzetben nincs jó döntés
IMF-hitel: 5-6 százalékos kamat, 3-5 év futamidő
Sírni fognak a vállalatvezetők
A mentőövet bedobták, de nekünk kell kiúszni
Mentőöv Magyarországnak - ennyit kapunk
Fellélegezhet az állampapírpiac?
375 milliárd jön össze a nyugdíjasoktól és a közszférából
MTI