Munkavédelmi bírságot 1,3 milliárd forint értékben szabtak ki összesen mintegy négyezer esetben, külföldiek engedély nélküli foglalkoztatása miatt 717 millió forint befizetésére kötelezték a vizsgált cégeket összesen 576 esetben, eljárási bírságok és szabálysértések miatt pedig mintegy 90-90 millió forintot szabtak ki - közölte közleményében a minisztérium.
A közlés szerint feketefoglalkoztatás miatt több mint 12 ezer munkáltatónál állapítottak meg jogsértést. A vállalkozások gyakran durván megszegték az alapvető élet- és munkakörülményeket befolyásoló törvényi előírásokat, ezen kívül a munkaidő, valamint a munkabér szabályait 20-20 ezer alkalmazott esetében szemben sértették meg. A munkabiztonsági ellenőrzések során a súlyos szabálytalanságok miatt összesen 40 ezer intézkedés történt.
Az OMMF idén elsősorban az autópálya-építkezéseket, az építő- és feldolgozóipari, a mezőgazdasági, valamint a kereskedelmi vállalkozásokat vizsgálta. Döntően közös, helyszíni vizsgálatokat végeztek a társhatóságokkal: a határőrséggel, rendőrséggel és APEH-hel, valamint nőtt az ellenőrzések kiszámíthatatlansága. Ez abban nyilvánult meg, hogy egy-egy munkahelyre ismételten visszatértek, illetve éjszaka és pihenőnapokon is megjelentek a munkahelyeken az ellenőrök. A munkaügyi ellenőrzések nyomán 2006-ban már kétmilliárd forintot, míg 2005-ben 1,6 milliárd forintot fizettek be. Munkabiztonsági pénzbírságokra 2006-ban közel 740 millió forint folyt be a 2006-os 512 millió forinthoz képest.
A tájékoztatás szerint az OMMF munkatársai jövőre is kiemelt feladatnak tekintik a munkabérhez való jog és a külföldiek munkavégzésének vizsgálatát. 2007. január 1-jétől egységes munkavédelmi szervezet jön létre: az OMMF átveszi a munkaegészségügyi feladatokat az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium közleménye szerint az OMMF felülvizsgálta jogalkalmazási gyakorlatát: csak a munkaügyi szabályok durva és tudatos megszegése eredményezi a közbeszerzésből és az állami támogatásokból való kizárást.
Minimálbér felett: nincs menekvés
Januártól az APEH várja az egészségbiztosítási adatokat