Napi nyolc órát koncentrálni, megfelelő színvonalon teljesíteni bizony nem kevés energiát igényel. Zűrös időszakokban, záráskor, projektek befejezésekor a munkamennyiség megköveteli a megfeszített munkatempót, illetve esetenként a túlmunkát is. Ilyenkor az ember jobbnak látja valóban bent maradni és amíg csak lehet, hajtani. Az ilyen időszakok végeztével aztán hátradőlhetünk. De mi van azokkal, akiknek szokásává vált az irodában maradni este 8-ig, esetleg 10-ig? Vagy azokkal, akik olykor ott is alszanak, vagy hétvégén is bejárnak?
Felmérések igazolják, hogy azok, akik sokat túlóráznak - és ezzel együtt sok stressz éri őket - előbb esnek depresszióba, kapnak infarktust, szenvednek álmatlanságban, vagy éppen a vérnyomásuk van folyton az egekben, esetleg emésztési zavarokkal küzdenek - írja a www.job-center.hu. Hosszú távon ez lecsökkenti a dolgozó munkapotenciálját, kimerül, tudata is beszűkül, hiszen nem érik más impulzusok, csak az irodaiak.
A helyes időbeosztás, rövidebb szünetek és időbeli hazaérkezés ugyanakkor sokkal produktívabb munkanapokat szülnek. Egyesek nehezen rangsorolják feladataikat, így elaprózzák magukat, míg egyes vezetők külön örülnek a lelkiismeretes túlórázóknak. Pedig eredmények azt igazolják, hogy a rugalmasabb munkaidő és a rekreációra fordított órák hosszú távon eredményesebbé teszik a kollégákat.
A munkamánia elkerülése nemcsak a munkavállaló, hanem a munkáltató számára is fontos, hiszen a kimerültség, az alvászavar, az elmagányosodás mellett olyan betegségek is megjelenthetnek, amelyek jelentősen csökkenthetik a teljesítményt - hívja fel a figyelmet a www.job-center.hu.
De mi is a gond a munkamániással, ha egyszer annyi időt tölt szorgalommal az irodában? Az igazi különbséget az határozza meg a sokat dolgozó emberek között, hogy az illető csúcsteljesítőnek, vagy gyengén teljesítőnek számít-e.
A csúcsteljesítők jól teljesítenek, szeretik munkájukat, de nem megszállottak. Van családi életük, barátaik. Tudják, hogyan kell kihasználni a rendelkezésre álló időt, mikor szükséges szüntet tartani, és hogyan élvezzék az életet. El tudják viselni azt, ha a dolgok egy kicsit kicsúsznak a kezük közül és nem megszállottjai a tökéletességnek. Mentálisan egészségesek, keményen dolgoznak, mivel ez elégedettséggel tölti el őket.
Ezzel szemben a gyengén teljesítők sokat foglalkoznak a részletekkel, és maguk függnek a munkától, nem pedig a munka tőlük. Gyakorlatilag mindent ellentétesen végeznek, mint a csúcsteljesítők: feláldozzák ismerősi, baráti kapcsolataikat, sőt családi hátterüket is munkájuk érdekében, és rosszul tűrik a bizonytalanságot, ingerlékennyé válnak, ha a dolgok nem az előre kiszámított módon történnek.
A két csoport között a legfontosabb különbség a motiváció forrása: a csúcsteljesítőknél a munkájuk iránt érzett elkötelezettség, míg az ún. munka-alkoholistáknál a hibázástól való félelem a motivátora a rengeteg robotnak.
A munkamániásnak magának kell beismernie, hogy mi a problémája. Amíg ez nem történik meg, folyton orvoshoz fog járni, ilyen-olyan panaszokkal, és a tüneteket a doktor sorra kezeli majd. Szerencsés esetben az orvos azonban rádöbben, a fizikai tünetek mögött lelki panaszok állnak - állapítja meg a www.job-center.hu.
Az amerikai Workaholics Anonymous szervezet szerint igen egyszerű eszközökkel fel lehet lépni a függőség ellen:
1. Csak szépen sorban! Az elvégzendő feladatok között sorrendet kell felállítani. Kihagyni azt, ami nem ránk tartozik, és akár szembenézni azzal, hogy éppen nincs semmi teendőnk.
2. A helyettesítés elve, vagyis új tevékenységet csak úgy végezhetünk, ha régieket már elhagyunk.
3. Koncentráljunk! Egyszerre csak egy dolgot szabad végezni, viszont azt sok energiát megmozgatva.
4. Ütemezés. Határozzuk meg előre a munka tempóját. Mielőtt egy új feladatba kezdünk, ellenőrizzük le, hogy elegendő energiánk van-e az elvégzésére.
5. Elfogadás. A munka minden, vagyis bármilyen kimenetelű eredményét el kell fogadni. A türelmetlenség, a rohanás és a tökéletes munka hajszolása hátráltatja a felgyógyulást.
6. Pihenni emberi dolog. Kötelező időt szakítani a feltöltődésre: mozira, színházra, családra és természetesen az alvásra! Segíthet a sport, a jóga, a természetjárás egyaránt.
Véget vetnek a brit bevándorlásnak
Ingyen munka kényszere alatt a tűzoltók
A válság a minimálbért is megtapossa
Az ingatlanosoknak nőtt legjobban a fizetésük
A pályakezdőknek semmi sem elég
Bankba vágyik a magyar - csak költözni ne kelljen
Privátbankár