A KSH közlése szerint az idén a legalacsonyabb szintre, 10,9 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a harmadik negyedévben, a foglalkoztatottak száma 3 millió 823 ezer volt, 39 ezerrel több, mint egy évvel korábban és 18 ezerrel több, mint az előző időszakban - részletek >>
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a foglalkoztatottak számának nagymértékű javulását a fordulat egyértelmű jeleként értelmezte. A munkahelyek számának emelkedése az exportorientált ipari cégeknél már erőteljesen megindult és az elemző szerint a folyamat a további hónapokban is fennmaradhat. Több meginduló beruházás is javította az adatokat, ráadásul egyelőre Németország felől semmi jele a gazdasági növekedés lassulásának - mondta.
Jobbak lettek a harmadik negyedévi foglalkoztatottsági adatok a piaci várakozásoknál, de az MTI által megkérdezett elemzők véleménye megoszlott arról, hogy ez egyértelműen trendfordulót jelez-e. Részletek >>> |
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elismerte, hogy az adatok minden területen jobbak voltak a vártnál, ugyanakkor óvatosabban értékelte a folyamatokat. Nagyobb jelentőséget tulajdonított például a szezonális munkák hatásának, mivel kérdésesnek nevezte, hogy a nagyon lassan beinduló gazdasági növekedés mennyire tudja ellensúlyozni ezek megszűnését a téli hónapokban. Megjegyezte azt is, hogy a vállalatok a válság alatt kevesebb munkavállalót építettek le, mint amire számítani lehetett, inkább rövidített munkaidővel próbálták átvészelni a recessziót. Ezért a gazdasági kilábalás idején sem lesz akkora az extra munkaerő-kereslet, amely jelentősen javíthatná a munkanélküliségi rátát - vélte.
Egyetlen időszak adatai alapján még korai lenne a trendfordulóról beszélni: a következő hónapokban akár tovább is javulhat a munkanélküliségi ráta, a téli időszakban azonban újra emelkedhet - figyelmeztetett. Árokszállási Zoltán az idén még 11 százalék feletti, 11,1 százalékos munkanélküliségi rátát vár, amely jövőre lassan csökkenhet, éves átlagban 10,5 százalékra.
MTI